Prije odlaska u Irsku, koji se dogodio prije tri godine, Nedeljko je u Križevcima 2013. godine otvorio kafić. Kaže da se mučio dvije godine, a onda je odlučio otići.
Pročitajte i ovo
poražavajući podaci
Iz ovog grada mladi odlaze, ali ima i suprotnih primjera: "Sad kad imam obitelj, donijeli smo odluku..."
Petrovo pismo
I ON JE OTIŠAO 'Znate kako je kad nemate djeci ništa dati za jesti...'
"Bila je to stalna borba s uvjetima poslovanja kod nas. Na plaću dvaput plaćaš porez, pa ide porez na dobit, pa porez na potrošnju, pa su PDV digli s 13 na 25 posto, pa je tu ZAMP… Odustao sam", kaže.
A nije sve bilo bajno ni kada je prvi put otišao u Irsku. Vraćao se i odlazio nekoliko puta, a onda je nedavno našao dobar posao u velikoj mesnoj industriji udaljenoj sat vremena od Dublina.
"Firma se bavi peradarskom proizvodnjom i puno izvozi, najviše u Njemačku i Francusku. Posao nije težak, a jako je dobro plaćen. Tjedno radim 45 sati i dobijem 500 eura. To je najmanje 2000 eura mjesečno, a ako radim nedjeljom, što ne moram, onda je još i više, jer se plaća duplo", priča.
Za podravski.hr osvrnuo se i na troškove.
"Stanovanje je skupo za samca, ali ako uzmete kuću s još dvojicom, to je 230 eura mjesečno plus režije. Ipak, ne možeš tamo luksuzno živjeti ako hoćeš nešto ušparati. Namjeravam kupiti automobil i ondje je osiguranje jako skupo, 3000 eura i još 300 eura cestarine ako je automobil novi. Ako se ide doktoru, samo da vas primi košta 50 eura. Posjet zubaru najmanje 70 eura", priča Nedeljko, koji kaže da su Irci jako slični Hrvatima i dobro se odnose prema strancima.
Onima koji loše žive u Hrvatskoj kaže da probaju okušati sreću u Irskoj, uz upozorenje da moraju biti strpljivi.
"Potrebno je tu i malo sreće. I svakako je sa sobom potrebno uzeti najmanje 600-700 eura jer od prvih nekoliko plaća dobije se samo polovica", kaže Nedeljko, koji u Irskoj planira ostati nekoliko godina, a onda bi se s ušteđevinom vratio u Hrvatsku i ponovno okušao u ugostiteljskim vodama, ovaj put negdje na Jadranu.