U kontejnerima za smeće u zemljama Europske unije na godinu završi čak 90 milijuna tona hrane, od toga 9 milijuna tona baci se zbog oznaka o roku trajanja.
Pročitajte i ovo
Istraživanje
Ozbiljno upozorenje: "Vrlo je jasno da to što oni prodaju nije zdravo"
Potpisani važni sporazumi
Dok jedni gladuju, drugi je bacaju u smeće: Kad će Hrvatska dobiti banku hrane?
Hrana iz hladnjaka prerano završi u otpadu jer potrošači ne razumiju razliku između oznake upotrijebiti do i najbolje upotrijebiti do. Radi se o čak polovici građana EU-a, upozorava eurozastupnica Borzan.
Hrana se prerano baca u otpad (Foto: Dnevnik.hr) - 2
Foto:
DNEVNIK.hr
"Na onoj na kojoj piše 'najbolje upotrijebiti do' znači da je ona još uvijek dobra za konzumaciju tjednima, pa čak i mjesecima, i da treba samo provjeriti njezinu hrskavost, miris, boju i slično. Ako je sve u redu, možemo najnormalnije tu namirnicu koristiti", govori Biljana Borzan.
Istraživanje je pokazalo da se u Uniji najčešće prerano bacaju mliječni proizvodi, jogurti, svježi sokovi te pakirano meso i riba.
Hrana se prerano baca u otpad (Foto: Dnevnik.hr) - 1
Foto:
DNEVNIK.hr
"Upotrijebiti do, vidite da to kaže puno striktnije. Govori o određenom datumu do kojega treba hranu koristiti, međutim i takva hrana se može još određeno vrijeme koristiti nakon toga roka trajnosti", kaže Andrea Gross Bošković iz Hrvatske agencije za hranu.
U Hrvatskoj se baci 400 tisuća tona hrane na godinu, a svaki je peti čovjek na rubu gladi. Udruga Portal dobrote na tržnicama prikuplja iskoristivu, a neprodanu hranu koju bi trgovci inače bacili. Od države traže snažniji poticaj doniranju hrane.
Hrana se prerano baca u otpad (Foto: Dnevnik.hr) - 3
Foto:
DNEVNIK.hr
Iako je Hrvatska ukinula plaćanje PDV-a na doniranu hranu, čini se da to nije povećalo donacije.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.