Međunarodni sud pravde u Haagu objavit će u utorak presudu po hrvatskoj tužbi protiv Srbije za genocid u Domovinskom ratu. Srbija je, podsjećamo, na tu tužbu uložila protutužbu. Odluka 17-orice sudaca od iznimne je pravne važnosti. Njezin ishod nitko ne želi prognozirati. Presuda je obvezujuća, konačna i na nju nema žalbe.
Pročitajte i ovo
Šok u Srbiji
Heroj koji je spasio bebu iz kontejnera: "Kosa joj je bila mokra..."
zbog tragedije u Novom Sadu
Šire se masovni prosvjedi u Srbiji, uključili se i glumci: Blokirano više od 50 fakulteta
'Važno je da se i kroz presudu vidi što se stvarno dogodilo u Hrvatskoj'
U Haagu je reporterka Nove TV Ivana Petrović koja je razgovarala s hrvatskim timom i provjerila što očekuju u utorak.
'Nitko ne želi eksplicitno prognozirati što će se u utorak dogoditi. Ja bih možda taj razgovor sažela na način da bih rekla 'očekuju najpovoljniju presudu za Hrvatsku'. Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju genocida je dosta teško primijeniti, ona je vrlo kompleksa, prije svega u onome dijelu što se mora dokazati. Dakle zemlja koja je tužila, u ovom slučaju Hrvatska, mora dokazati efektivnu kontrolu, dakle da je srbijanski vojni i politički vrh imao efektivnu kontrolu nad neposrednim počiniteljema genocida u Hrvatskoj. To je jedan standard, noviji i vrlo strog, koji je ustanovljen s već legendarnom presudom Nikaragva protiv SAD-a. Djelomično je u tome jako dobro uspjela BiH u svojoj tužbi za genocid protiv Srbije. Srbija je tada, podsjećam, proglašena odgovornom da nije spriječila genocid, a Srebrenica je proglašena genocidom. U svakom slučaju, od 1948. godine Srbija je jedina zemlja članica UN-a koja je dva puta pred međunarodnim sudom tužena za genocid, za najteže kažnjivo djelo u katalogu kaznenih djela.'
Izricanje presude pratite u utorak od 10:00 uživo na Novoj TV i Dnevnik.hr-u. Specijalnu emisiju Presuda za genocid vodit će Marija Miholjek, a uživo u program uključivat će se Ivana Petrović iz Haaga, Mislav Bago s Markovog trga i Andrija Jarak iz Beograda.
O svemu tome, očekivanjima, srpskoj protutužbi i njihovim rekacijama razgovarali smo s glavnom zastupnicom RH, profesoricom Vesnom Crnić Grotić. 'Očekujemo da sud presudi na temelju naših dokaza koje smo iznijeli i da uvaži sve što smo mu iznijeli i da pokuša pronaći način kako da promijeni svoje stavove iz presude za BiH', odgovorila je na pitanje što očekuje u utorak.
A na ovu odluku nema prava žalbe, hoće li presuda utjecati na odnose Hrvatske i Srbije i ako da, kako?
'Nema pravo žalbe, da. Ovisi hoće li utjecati. Ja prije svega mogu govoriti za Hrvatsku. Hrvatska će tu presudu, kakva god ona bila, prihvatiti. Hrvatska je zemlja članica EU i Hrvatska ipak ovu tužbu kao i presudu shvaća kao jedan civilizacijski čin.
Uglavnom, kad pogledamo stranice Međunarodnog suda onda vidimo da i države koje imaju inače izvanredne bilateralne odnose se po nekim stvarima za koje je ovaj sud nadležan sude još uvijek. Čak i za neke stvari iz Drugog svjetskog rata. Mnogo toga će ovisiti o Srbiji.
Podsjećam da kada je pala presuda za Bosnu, kada je Srbija proglašena odgovornom što nije spriječila genocid, Srbija je svojim propagandnim ratom na neki način za svoju javnost tu priču plasirala kao nešto što je relativno, kao nešto što je pozitivno i kao nešto u čemu su oni pobijedili što baš i nije točno jer pravni zastupnik BiH je čak inzistirao da Srbija za sve to skupa plati odštetu. Dakle, mnogo će toga ovisiti o Srbiji. Nadam se da će Srbija pravno i mirno analizirati tu presudu, a da je neće koristiti u političke svrhe.
Inače, gospođa Sonja Biserko, i na to želim podsjetiti, poznata srpska aktivistica za ljudska prava i bivša jugoslavenska diplomatkinja, je svjedočeći pred sudom u postupku Hrvatske protiv Srbije kazala da smatra da je bilo dovoljno dokaza da se u BiH - Srbija, osim odgovornom što nije spriječila genocid, proglasi i krivom da ga je počinila, ali da je to bila, rekla bih, politička koncesija za Srbiju kojom su je na neki način pripremali za skoro odvajanje Kosova, to je bilo 2008. godine. Vidjet ćemo sutra na koji način će sud vrednovati ono što je pred ovim sudom prikazano, predstavljeno i napravljeno'.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook