Međutim, dio oporbenih klubova ocjenjuje kako ona ne donosi ništa novo i neće pridonijeti neovisnosti, stručnosti i učinkovitosti pravosuđa. Umjesto daljnjeg iskoraka, koji smo očekivali nakon dosadašnjeg tijeka reforme pravosuđa, dobili smo pompozni naziv iza kojeg nema iskoraka kojim bi se jamčio krajnji cilj, a to je da građani dobiju kvalitetnu i brzu odluku suda, rekla je Ingrid Antičević-Marinović.
Pročitajte i ovo
Deportacije
Izrael usvojio još jedan sporni zakon: "Ovo je protiv naših temeljnih vrijednosti"
27 milijuna eura
Todorić tvrdi da je blokirao imovinu Fortenove u Nizozemskoj, oglasili se iz kompanije
>> 'Prioritet je osigurati neovisnost pravosuđa'
>> 'Jamčim da nitko, pa ni Šeks, ne utječe na rad pravosuđa'
'Pravosuđe je za siromašnog i dalje ostalo sporo. Pravosuđe ima dvije brzine. U prvoj radi za privilegirane, a u zadnjoj za one najslabije', smatra. Kao primjer navodi ovrhe koje su, kaže, prema radnicima koji su dužni financijskim institucijama, najbrže.
Brza i učinkovita je pravda prema onima siromašnima i to onda kad se treba od njih naplatiti, kada nastupaju kao dužnici, rekla je Antičević- Marinović
'Pravda je brza prema siromašnima kada se treba naplatiti'
'Brza i učinkovita je pravda prema onima siromašnima i to onda kad se treba od njih naplatiti, kada nastupaju kao dužnici. Ali, kad ti isti ljudi nastupaju u ulozi vjerovnika postupak je i dalje skup i dugotrajan', upozorava.
Prije početka reformskih procesa, kazala je, svaka četveročlana obitelj imala je jedan predmet pred sudom, a danas svaka tročlana obitelj ima jedan predmet pred sudom. 'To je nešto što vapi za uzbunom', kazala je.
Klub HDSSB-a neće podržati predloženu strategiju, a Boro Grubišić naglašava da građani nemaju povjerenja u pravosudni sustav, njegovu neovisnost i učinkovitost, a kao potvrdu navodi iznose koje je Hrvatska morala svojim građanima platiti za naknade zbog dugotrajnosti sudskog postupka, zbog kašnjenja presuda te zbog presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, u vrijeme provođenja prve strategije iz 2006.
Kajin: U inozemstvo je pobjeglo 30-ak kapitalaca
Sveukupno je to, kazao je Grubišić, iznosilo 50 milijuna kuna. Iako podržava strategiju, Damir Kajin (IDS) ocjenjuje da je pravda u Hrvatskoj 'isključivo rezervirana za sirotinju'. Kao potvrdu svoje ocjene navodi činjenicu da je prije podizanja optužnih prijedloga u inozemstvo pobjeglo, kako je rekao, 30-ak kapitalaca.
'To znači da iz sustava cure informacije, da je porozan i da je pravda u Hrvatskoj isključivo rezervirana za sirotinju', ustvrdio je Kajin upozoravajući i na činjenicu da Sabor o strategiji raspravlja nakon bijega bivšeg premijera, odnosno, kako je rekao, nakon što ga je policija pustila da pobjegne.
Pusić: Osnovni cilj je provedba zakona i kontrola provedbe
Taj slučaj, kao i 'slučaj Merčep', kazao je, govore o tome da su policija i pravosuđe svo ovo vrijeme bili ovisni, podložni političkom diktatu. Podršku strategiji daje i Klub HNS/HSU, a Vesna Pusić naglašava kako je osnovni cilj predložene strategije provedba zakona i kontrola te provedbe.
Stoga predlaže dugoročni projekt kontrole koji bi, kako je rekla, provodili studenti završnih godina pravnih fakulteta te polaznici Državne pravosudne škole. Time bi studenti dobili izravni uvid u funkcioniranje sustava, ali bi se i osigurao kontrolni mehanizam i pravosudni bi sustav na taj način stalno bio izložen oku javnosti, kazala je.
Ana Lovrin ( HDZ) ustvrdila je da se predloženom strategijom osiguravaju uvjeti za nadozor nad provedbom zakona i jamči pravosuđe koje će biti dostupno svima pod jednakim uvjetima. (Hina)