Ravnateljstvo policije odbacilo je u ponedjeljak medijske tvrdnje da je policija u subotu odbila postupiti u slučaju prijetnji Ivanu Krmpotiću, jednom od svjedoka optužbe na suđenju Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču.
Pročitajte i ovo
Velika tragedija
Tragedija koja je šokirala Hrvatsku: Otkriveno porijeklo bombe iz Knina
uskoro na slobodi
Otkriveni novi detalji o stravičnom slučaju zakopanih beba: "Roditelji su uvjereni da je njihovo ponašanje bilo sukladno Božjim zakonima"
'Netočna je informacija, koja se pojavila u većini medija, da je hrvatska policija odbila postupiti 18. travnja u slučajevima prijave Ivana Krmpotića o oštećenju brave ulaznih vrata na stambenoj zgradi u kojoj živi, kao i u slučaju pronalaska pisma uznemirujućeg sadržaja', odgovorilo je Ravnateljstvo policije.
Dodaje se da je policija u oba slučaja zaprimila prijave te započela s kriminalističkim istraživanjem sa ciljem pronalaska počinitelja, kao i da je upoznata sa sadržajem uznemirujućeg pisma, ali ono nije izuzeto jer ga je oštećeni odbio ustupiti.
Policija je time odbacila tvrdnje osoba koje se predstavljaju bliskima Krmpotiću da mu nije željela pružiti ni najmanju potporu nakon što je doživio nove prijetnje. Mediji su objavili da je njemačka policija svjedoku Krmpotiću pružila zaštitu, odnosno da ga je sa suprugom prebacila u Njemačku, gdje ga je smjestila u sigurnu kuću.
München: Na suđenju Perkoviću i Mustaču svjedočio sudac Kos
'Aktivnosti druge zemlje propisane su nacionalnim zakonodavstvom i bilateralnim sporazumima između policija Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke, a takvih aktivnosti njemačke policije u ovom slučaju, u spornom vremenu i događaju, nije bilo, pa su netočni natpisi pojedinih medija', tvrdi Ravnateljstvo policije.
Naglašavaju kako je hrvatska policija spremna pružiti zaštitu svakom ugroženom svjedoku te da su inicirali žurni sastanak s predstavnicima njemačke policije kako bi dobili informacije o mogućoj ugroženosti svjedoka u postupku koji se vodi u Njemačkoj.
U odnosu na moguća svjedočenja hrvatskih državljana u postupku koji se vodi u Njemačkoj, Ravnateljstvo navodi da hrvatska policija od njemačke policije nije zaprimila nikakva saznanja o eventualnoj ugrozi svjedoka koja bi bila temelj za primjenu policijske zaštite, odnosno izvanprocesne zaštite svjedoka u okviru Zakona o zaštiti svjedoka.
Sutkinja Miličević svjedočila o Mustačevu iskazu na suđenju Pratesu
Ravnateljstvo navodi da je temeljem bilateralnog sporazuma o suradnji u proteklih nekoliko godina hrvatska policija zaprimila više zahtjeva njemačke policije, koji su odrađeni u potpunosti i pravovremeno.
Poznato je da se u Njemačkoj vodi kazneni postupak u slučaju ubojstva Stjepana Đurekovića no, napominje Ravnateljstvo policije, dinamika izvođenja dokaza i ispitivanja svjedoka u postupku u nadležnosti su njemačkog nacionalnog procesnog zakonodavstva.
Kako izvođenje dokaza nije u nadležnosti policije, hrvatska policija nije raspolagala niti raspolaže saznanjima o svjedocima koji će se ispitati u postupku, pa tako ni o ispitivanja Ivana Krmpotića u svojstvu svjedoka, navodi Ravnateljstvo policije.
Ističe pritom da se institut svjedočenja temelji i na dragovoljnosti, pa temeljem toga svjedoku u postupku nije zabranjeno nesmetano komunicirati s ovlaštenim sudionicima u kaznenom postupku.
KIC opovrgava Brudera i tvrdi da je Krmpotić sama odstupila
Na Gabrijelu Krmpotić-Kos, kćerku svjedoka na suđenju bivšim obavještajcima Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču u Muenchenu nije se vršio pritisak, nego je zbog nepravilnosti u radu sama dala ostavku u Kulturno informativnom centru (KIC), ustvrdio je KIC u ponedjeljak.
Njemački kriminalistički inspektor Roland Bruder govorio je prošli tjedan u muenchenskoj sudnici o navodnom pritisku na kćeri Ivana Krmpotića, budućeg svjedoka državnog odvjetništva u procesu protiv Perkovića i Mustača za sudioništvo u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983.
Perković i Mustač imali prometnu nesreću
'Pritisak se posebice vršio na kćeri Helenu Krmpotić, novinarku na javnom servisu i Gabrijelu Krmpotić-Kos, voditeljicu KIC-a Zagreb', rekao je Bruder i ustvrdio kako su obje bezrazložno dobile otkaz.
'S gnušanjem odbijamo te laži i izvrtanje činjenica', stoji u priopćenju KIC-a koji tvrdi da je Gabrijela Krmpotić-Kos na vlastiti zahtjev podnijela ostavku na mjesto ravnateljice.
U KIC-u ističu da je odstupila 'vjerojatno nakon niza nepravilnosti uočenih u njezinu kratkom mandatu' te je ostala raditi kao urednica izdavačke djelatnosti.
Javni servis je prošli tjedan također odbacio tvrdnje o otkazu novinarki Heleni Krmpotić kao što je to na suđenju Perkoviću i Mustaču izjavio Bruder.
Bruder je pred Viši zemaljski sud u Muenchenu pozvan kao svjedok jer je uključen u istragu vezanu uz proces koji se vodi protiv Perkovića i Mustača.
Srb: Zar hrvatska država nije mogla zaštiti Krmpotića?
Predsjednik HSP-a Daniel Srb na konferenciji za novinare u Osijeku upitao je kako to da hrvatska država nije mogla osigurati Ivana Krmpotića, svjedoka na suđenju Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaću, nego je to morala učiniti njemačka policija, ili se to, dodao je, radi namjerno.
Ivan Krmpotić, svjedok tužiteljstva u procesu protiv Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, prema pisanju medija, zatražio je zbog prijetnji zaštitu hrvatskih institucija i policije, no, kako je ona izostala, obratio se predstavnicima njemačkih vlasti koji su mu ponudili zaštitu i danas je u sigurnoj kući u Bavarskoj.
Srb se upitao kako je moguće da hrvatska policija nije u stanju osigurati zaštitu ključnim svjedocima za koje se zna da mogu biti izloženi prijetnjama, ili se, kako drži, to čini namjerno. Po njemu, to je znak da se radi o bivšim udbaškim strukturama koje su uključene u tijela državne i pravosudne vlasti te policiju kako bi pomagali onima kojima Njemačka sudi.
Smatra da je to još jedan dokaz da Njemačka provodi hrvatsku lustraciju, za koju je Hrvatska bila nesposobna. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook