Donošenje državnog proračuna za 2025., izbor ustavnih sudaca i potvrđivanje nove ministrice zdravstva nakon rasprave o povjerenju premijeru Andreju Plenkoviću... sve te točke test su i za parlamentarnu većinu, koju je predsjednik Vlade okupio u Banskim dvorima u srijedu na koalicijskom sastanku.
Ovaj tjedan Sabor mora izabrati deset sudaca Ustavnoga suda kojima mandati istječu 7. prosinca. Nakon održanih pregovora između vladajućih i oporbe u srijedu je na redu prvo sjednica saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, zatim u četvrtak rasprava u Saboru i u petak - dan prije isteka mandata aktualnim sucima - glasanje.
Za izbor ustavnih sudaca treba dvotrećinska većina, odnosno 101 glas, o svakom se kandidatu glasa pojedinačno, a bira ih se na mandat od osam godina.
"Sastavili smo popis"
"Sastavili smo popis", rekao je Plenković nakon koalicijskog sastanka, no imena nije htio otkrivati, a istaknuo je da HDZ nije radio ustupke oporbi: "Za razliku od Milanovića, koji ustavne suce naziva stajskim muhama, mi poštujemo instituciju Ustavnog suda. Sastavili smo širi popis koji je imao 12,13, 14 ljudi, međutim bira ih se 10, a dogovor je bio da bude pet-pet. Mi smo izabrali one koji su kroz razgovore dobili potvrdu."
Upitan je li Đuro Sessa otpao jer ga HSLS-ov Dario Hrebak nije htio podržati, Plenković je odvratio da on to nije rekao i da je Sessa bio u širem krugu.
Sabor bi u petak trebao i donijeti državni proračun za iduću godinu čiji bi prihodi iznosili 33 milijarde eura, a rashodi 37 milijardi eura, a do kraja redovnog ovogodišnjeg zasjedanja, koje završava 15. prosinca, Sabor bi trebao Ireni Hrstić iskazati povjerenje da preuzme vođenje Ministarstva zdravstva. Dugogodišnja ravnateljica pulske bolnice, a sada državna tajnica, predložena je za novu ministricu zdravstva nakon što je bivši ministar Vili Beroš uhićen i smijenjen.
Na dnevnom redu za raspravu i glasanje je i niz zakona, a među njima je trebala biti i odluka o sudjelovanju hrvatskih časnika u NATO-ovoj aktivnosti potpore Ukrajini - NSATU, oko koje su posebno ratovala dva brda - Banski dvori i Pantovčak. No glasanje o toj točki ipak je odgođeno do daljnjega, naime, kako je Plenković rekao - oporbi će trebati još pojašnjenja: "Predstavnici oporbe izgleda ne razlikuje Wiesbaden od Harkiva."
Što se tiče njegova opoziva o kojemu se dan ranije raspravljalo u Saboru, Plenković ne strahuje. "Bit je da oporba dođe do 76. Ja ne znam kako bi oni došli do 76, to nije realno. Te su inicijative unaprijed osuđene na propust, više služe kao šansa za promidžbu njihovih političkih ideja."
Dobre vijesti za umirovljenike
Upitan o komentaru predsjednika Republike Zorana Milanovića na predaju potpisa HDZ-ova predsjedničkog kandidata Dragana Primorca, Plenković je rekao: "Ja razumijem Milanovića, nije mu lako, porazio sam ga 2016., porazio sam ga kao kvazikandidata na izborima u travnju i sad bi on htio da se nešto natječe sa mnom – ne, on se ne natječe sa mnom, natječe se s drugim kandidatima, prije svega s Primorcem."
Što se tiče Milanovićeve izjave da je nakon izbora spreman ponovno Plenkoviću pružiti ruku, kazao je: "Neka pristane na NSATU. Sjetite se što je on napravio u pet godina. Program nema, ništa nije napravio. Poruka koja je važna - ne možemo ignorirati rusku agresiju na Ukrajinu i praviti se da ne postoji. Ona je relevantna za našu demokraciju, energetiku, sigurnost, i zato je važno da Hrvatska jasno kaže gdje smo u ovakvim velikim globalnim izazovima. Hrvatskoj je dosta nečinjenja što se tiče nepostojećeg predsjednika. Njegovo je jedino postignuće da svaka šuša može biti agresivna, primitivna."
Plenković je kazao i da su se sastali s predstavnicima umirovljenika te je dogovoreno da će svi umirovljenici uoči Božića dobiti dodatak od 80 eura.
Tko su novi ustavni suci?
Vladajuća većina, prema neslužbenim informacijama, za ustavne suce predložila je bivšeg ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića, suca Visokog upravnog suda Antu Galića, ustavnog suca Rajka Mlinarića, profesora na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Franu Staničića i ustavnog suca Miroslava Šumanovića.
Oporba je, prema neslužbenim infrmacijamna, za ustavne suce predložila ustavnog suca Andreja Abramovića, profesoricu na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Biljanu Kostadinov, ustavnu sutkinju Lovorku Kušan, profesoricu na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci Mašu Marochini Zrinski i odvjetnicu Sanju Bezbradicu Jelavić.
Pročitajte i ovo
Predsjednički izbori 2024.
Plenković dopratio Primorca na predaju potpisa: "Imat ćete predsjednika kakvoga Hrvatska zaslužuje"
Pročitajte i ovo
Naoružajte se živcima
Danas počinje prometni kaos na ključnom zagrebačkom čvorištu: Objavljeni detalji