Na izborima će to učinit, dakle, ministri obrane, vanjskih poslova, pomorstva, socijalne politike te ministar pravosuđa.
Pročitajte i ovo
Nepotpuni rezultati
Domoljubna koalicija 59 Hrvatska raste 56, MOST 19 mandata
HDZ VEĆ POČEO SLAVITI
Domoljubna koalicija 59, Hrvatska raste 56, MOST 19, IDS 3, Živi zid 1, HDSSB 2, Bandić Milan 2, Uspješna Hrvatska 1
Krajnji im je rok ponoć, 28. listopada, no u Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) kažu da je svoj posao već odradila ministrica socijalne politike Milanka Opačić.
Povjerenstvo je zaprimilo ministričino rješenje o određivanju biračkih mjesta za glasovanje birača koji su smješteni u ustanovama socijalne, kažu u DIP-u i navode kako je riječ o 96 biračkih mjesta.
Rokovi za zahtjeve za promatranje izbora
Na posebnim biračkim mjestima koja određuju resorni ministri, mogu glasovati isključivo birači upisani u izvadak iz popisa birača za to biračko mjesto.
Navedeni birači glasuju za liste izborne jedinice prema svom prebivalištu, a ako su pripadnici nacionalnih manjina tada za liste jedinice prema prebivalištu ili za kandidate u XII., 'manjinskoj' izbornoj jedinici.
Glasovanje bolesnih i nepokretnih birača
Birači koji zbog teže bolesti, nepokretnosti ili invaliditeta ne mogu doći na biračko mjesto, a žele glasovati na parlamentarnim izborima 8. studenoga, trebaju o tome obavijestiti nadležno izborno povjerenstvo najranije tri dana prije izbora ili birački odbor do podneva na dan izbora.
Izborno povjerenstvo dužno je pravovremeno dobivenu obavijest proslijediti predsjedniku ili zamjeniku predsjednika biračkog odbora, podsjeća DIP. Svakom biraču koji pravovremeno obavijesti povjerenstvo, odnosno odbor, birački će odbor omogućiti glasovanje u mjestu gdje se nalazi.
Dobije li birački odbor na izborni dan, 8. studenoga, iza 12 sati obavijest da teško bolesni, odnosno nepokretni birač želi glasovati, omogućit će mu to ako ocjeni da takvo glasovanje može provesti bez ometanja glasovanja na biračkom mjestu.
Kako bi omogućio glasovanje biraču koji ne može izaći na biralište, predsjednik biračkog odbora prvo će provjeriti je li upisan u izvadak iz popisa birača, a potom će odrediti najmanje dva člana odbora koji će ga posjetiti i omogućiti mu glasovanje vodeći računa o tajnosti glasovanja.
Zato treba s biračkog mjesta uzeti više glasačkih listića kako bi birač mogao nasumice odabrati jedan, kako bi se smanjila mogućnost saznanja serijskog broja listića radi zaštite prava tajnosti glasovanja, napominje DIP.
Članovi biračkog odbora upoznat će takvog birača da ima pravo glasovati za kandidacijsku listu prema mjestu prebivališta ili zatražiti listić za izbor predstavnika nacionalnih manjina. I u tom slučaju mora se voditi računa o tajnosti glasovanja.
Presavijeni glasački listić nakon glasovanja birač stavlja u zasebnu omotnicu (kuvertu) i zatvara je u nazočnosti članova biračkog odbora. Na omotnicu se upisuje za koju je izbornu jednicu glasovao, prema mjestu prebivališta ili za manjinsku.
Iznimno, takav birač može doći na biralište s drugom osobom koja će po njegovoj ovlasti i uputi zaokružiti redni broj ispred naziva kandidacijske liste, te broj ispred imena i prezimena jednog kandidata s te kandidacijske liste, odnosno redni broj ispred imena i prezimena kandidata za izbor zastupnika nacionalne manjine, precizira Državno izborno povjerenstvo (DIP).
Utvrdi li birački odbor uvidom u izvadak da se radi o pripadniku nacionalne manjine, članovi odbora određeni za posjet obvezno će ponijeti glasačke listiće za jednu od lista izborne jedinice prema mjestu prebivališta birača, te glasačke listiće za XII., manjinsku, jedinicu sukladno biračevoj nacionalnoj pripadnosti.
DIP također podsjeća kako se pravilo da se glasuje osobno iznimno može promijeniti ako se radi o nepismenim, slijepim i slabovidnim osobama ili biračima koji imaju oštećenja koja ih onemogućuju da glasuju samostalno. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook