U Osijeku je otvoren prvi stan u Hrvatskoj za smještaj izliječenih ovisnika u kojem se privikavaju na povratak normalnom životu. Put do uspjeha nije jednostavan. Nakon liječenja,povratak u vlastiti kvart često je uzrokuje šok koji može doprinijeti recidivu. 'Kad izađeš na cestu, to je šok. U svoj grad se vratiš. Tako da mi je ovo super, neka amortizacija od zajednice', pojasnio je Ivan Nekić, bivši ovisnik.
Pročitajte i ovo
smeđa tvar
Šok na carini: Čokolada je izgledala sumnjivo, čudno je mirisala, a evo što je bilo u njoj
Zločinačko udruženje
Podignuta optužnica protiv trojice krijumčara: USKOK vjeruje da su na drogi zaradili preko 830.000 eura
Udruga Ne-ovisnost osigurala im je stan,hranu i posao tijekom ovog osjetljivog razdoblja. Na pravi put kroče radeći suvenire, tiskajući plakate. Proizvode na desetke rukotvorina. Od prodaje proizvoda , Udruga financira liječenje i educiranje novih ovisnika. 'Da se tehnički obuče, da prođu prekvalifikaciju, doškoluju. To je ipak neka garancija da će po povratku u svoje sredine apstinirati', smatra Tomislav Mišetić, predsjednik Udruge Ne-ovisnost.
>> Nova pošast: I-dose - digitalna droga
Stan u Osijeku prvi je takve vrste u Hrvatskoj. U njemu će godinu dana živjeti 12 bivših ovisnika. 'Ovo je faza adaptacije na život vani, na ljude, na svakodnevne probleme s kojima se normalan svijet susreće, a mi se nismo znali nositi s njima', pojasnio je bivši ovisnik Ivan Baničević. Lista čekanja je na žalost predugačka. U Hrvatskoj je 25 tisuća registriranih ovisnika. Pomoć zatraži tek svaki stoti ovisnik.