'To su veoma osjetljiva staništa i bilo koje nasilje koje se događa zbog potreba čovjeka a ne zbog prirode je izuzetno opasno', rekao je ekolog Vjeran Piršić. Dubina jezera je od 4 do 8 metara. Nakon ispumpavanja pumpama vatrogasci su počeli s novom metodom spojenih posuda. Time su znatno pospješili ispumpavanje vode koje ima u milijunima litara. Do sada je uspješno ispumpan metar vode.
Pročitajte i ovo
Iskusni lovac
Pronađen auto dvostrukog ubojice iz Austrije, policija na terenu: "Sumnjamo da bi mogao biti u blizini..."
Magija se primiče kraju
Nestaje najviše plovno jezero na svijetu, ugrožen je život tri milijuna ljudi: ''Izuzetno smo zabrinuti''
'U Hrvatskoj nije ovako rađeno, rađeno je u Americi kada su skoro mjesec dana ispumpavali jezero', rekao je Darko Dukić, zapovjednik JVP Šibenik. U normalnim uvjetima priprema za ovako opsežnu akciju trajala bi mjesecima zbog posebnosti nacionalnog parka i osjetljivih staništa.
'Kad se radi problematika bilo koje brane, primjerice u Švedskoj, kad se isušuje, radi se kompletna studija gdje se ukazuje koje su vrste prisutne u kojem su odnosu, stanište kako je postavljeno i do kojeg minimalnog broja vrsta oni moraju raditi premještanje u privremeno stanište da ne ugroze te vrste koje će nestati', dodao je Piršić.
Prilikom ispumpavanja pazi se na svaki detalj, kako značajnih oštećenja prirode ne bi bilo. Do potpunog ispumpavanja Brljanskog jezera prema riječima stručnjaka moglo bi doći za 2 do 3 dana.