Umjesto mirisa kolača iz slastičarnice Studentskog centra prošle je godine zasmrdjela korupcija. Nestale su stotine i stotine kilograma sastojaka za kolače. I dok izvješće sanacijskog vijeća kaže kako je kriva voditeljica slastičarnice, ona nam otvoreno priznaje: kolači su se pekli za privatne karmine, poslovne partnere, slali su ih čak i u ministarstvo. To što su bili na račun studenata nije nikome bilo sporno, jer se išlo parolom da se oduvijek tako radilo.
Podijelite
Nestali su kolači. Zapravo stotine i stotine kilograma sastojaka za kolače, a svi tragovi vodili su do voditeljice slastičarnice. Žene koja je u izvješću sanacijskog vijeća proglašena glavnim krivcem afere.
"Bila su neka očitovanja za neke razlike, nikad nisam znala o čemu se točno radi dok to nisam pročitala u novinama. Tada sam saznala da sam ja glavni kriminalac u Studentskom centru, da sam ne znam što sve napravila i neke kamione, ovo, ono iznijela. To je mene užasno pogodilo i to što su oni izašli s mojim imenom i prezimenom, slikom. Mislim, svi imaju pravo na nekakvu privatnost dok se ne dokaže krivica. A ovo je baš bio bum u glavu. Ti si kriva i to je to", govori Biserka Sertić.
Kakvo je stanje u SC-u, najbolje pokazuje njezin odgovor da je pravilo da pravila katkad nema.
"Način na koji se posluje u SC-u, postoje neke stvari koje nisu papirnato provedene, ali to je bio način poslovanja koji je bio ustaljen, koji je naslijeđen, u koji ja nisam zadirala. Jer ako mi šef kaže 'napravi to', ja to napravim i mislim da on zna što radi i da za to odgovara na kraju", objašnjava Biserka.
Njima se očito trebao osladiti netko drugi osim studenata, ali to je prekinuo netko tko to nije trebao vidjeti, pa su brže-bolje bačeni u koš.
Svi su se digli na noge, a revizija je pokazala da je utrošeno gotovo dvostruko više sastojaka, a kolača nigdje.
Počela je istraga, a godinu dana poslije čekaju se službena očitovanja.
"Eto, sad se događa da netko nije znao. Mislim, to je malo neprihvatljivo, i u tome je odgovornost neposrednog izvršitelja. Ja od svog dijela odgovornosti ne bježim", govori sanacijski upravitelj SC-a Mirko Bošnjak.
Danas sanacijski upravitelj, a tada njezin šef, uvjerava da nije mogao spriječiti lopovluk. Iako je u njegovu mandatu ukinut program za praćenje utroška sirovina.
"Taj je program otkazala bivša sanacijska uprava zato što se tražilo kvalitetnije i bolje rješenje. Ja sam tada zagovarao da ne možemo samo tako prekinuti program, jer na terenu ćemo imati nered, nemamo nadzor i kontrolu", govori Bošnjak.
Oglasio se i sindikat koji govori da je sve ovo prašina u oči koju baca sanacijski upravitelj, jer zapravo želi sakriti svoj nerad i osvetiti se sindikatu jer godinama upozoravaju na probleme.
"Uloženo je javnog novca u Studentski centar 150 milijuna kuna i mjesto da se propita uprava Studentskog centra: 'Što ste radili pet godina?' Ako je i istina da se u sektoru prehrane kralo, a da je sanacijski upravitelj 5 godina pomoćnik za prehranu, onda se tu ne treba pitati tamo nekakva voditeljica slastičarne ili netko drugi, nego se treba propitati sanacijskog upravitelja što je on radio zapravo pet godina", govori Tomislav Vukoja.
Nisu im sporne samo krađe, nego i milijunski minusi.
"Mi ne vidimo da je u nekim drugim sektorima unutar studentskog centra takav minus. OK, manji su i sve je to jasno, međutim čak je i kultura, prema financijskim izvješćima koji smo mi dobili od SC-a, uspjela smanjiti minus. Ono što smo mi imali uvid. I smještaj i svi, osim prehrane koju godinama vodi gospodin Bošnjak", naglašava Vukoja.