Diplomatski rat između Beograda i Zagreba izavala je izložba o ustaškom logoru u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu koju je Srbija 25. siječnja organizirala u sjedištu UN-a u New Yorku.
Pročitajte i ovo
pokrenuta velika istraga
Policija vjeruje da je pronašla bitan dokaz u slučaju ubojstva moćnog direktora
Kritika sustava
Vojska obožavatelja slavi ubojicu direktora osiguravajuće tvrtke: "Mama, zaljubila sam se u kriminalca"
Hrvatska vlada je uoči izložbe osudila pokušaj Srbije da prostor UN-a iskoristi za "manipulacije i plasiranje lažnih podataka", a Srbija je neizravno optužila Hrvatsku za rehabilitaciju ustaštva, tvrdeći da je opstruirala izložbu.
"Krajnje je licemjerno da optužbe na račun Hrvatske dolaze od visokih dužnosnika Srbije koja je nedavno rehabilitirala ili ima u postupku rehabilitacije najgore zločince Drugog svjetskog rata Dražu Mihailovića i Milana Nedića", rekla je novinarima Pejčinović Burić.
Srbijanski dužnosnici nemaju "nikakav kredibilitet govoriti o tim pitanjima bez da se prvo sa time na svom teritoriju obračunaju", dodala je šefica hrvatske diplomacije.
Po njezinim riječima, takve manipulacije i retorika već su nažalost viđena stvar - one su bile priprema velikosrpske agresije Miloševićevog vremena na druge zemlje u ovim područjima.
"Nadamo se da će Srbija konačno prestati s ovakvom retorikom i da će se okrenuti svojoj europskoj budućnosti u kojoj i mi možemo pomoći ukoliko želi ići tim putem", rekla je ministrica.
Kazala je da Hrvatska nije bila ni na koji način konzultirana o srbijanskoj izložbi. "Čista je laž da je Hrvatska na bilo koji način bila konzultirana vezano za organizaciju izložbe u Ujedinjenim narodima. O tome koliko je kredibilna izložba govori i činjenica da u njoj nije sudjelovao ni Yad Vashem ni država Izrael a niti sam UN koji se ogradio od takve izložbe", istaknula je Pejčinović Burić.
Ponovno je naglasila kako je važno izraziti pijetet prema žrtvama i osuditi zločine svih represivnih režima i da upravo zbog toga to pitanje ne smije biti dnevnopolitičko, ne smije biti korišteno u propagandne svrhe te da su bilo kakve manipulacije žrtvama nedopustive.
Pejčinović Burić je dodala da Hrvatska promiče i čuva istinu o žrtvama Jasenovca te da je javna ustanova Spomen područje Jasenovac ključna za povijesno i znanstveno utvrđivanje istine o Jasenovcu kako se ona nikada ne bi zaboravila.
Podsjetimo, izložba "Jasenovac - pravo na nezaborav", rad skupine povjesničara iz sedam zemalja postavljena je u New Yorku.
Hrvatska je optužila Srbiju da izložbom o Jasenovcu u sjedištu UN-a u New Yorku "manipulira i plasira lažne podatke", a stradanja žrtava u tom ustaškom logoru za vrijeme Drugog svjetskog rata koristi u "propagandne svrhe".
"Ova izložba nije uperena ni protiv koga, osim protiv zločinaca i onih koji žele da se to zaboravi i izbriše", rekao je srbijanski šef diplomacije Ivica Dačić u New Yorku dodavši da je izložba nazvana "Pravo na nezaborav" upravo "zbog sjećanja na holokaust, na genocid koji se dogodio u koncentracijskom logoru Jasenovac".