Jezik se neprekidno razvija, a jedan od zanimljivih fenomena u njegovu razvoju sigurno su i eponimi. Često ih koristimo, ali rijetko razmišljamo o njihovu podrijetlu. Kad čuje naziv Alzheimer, većina odmah prepoznaje o čemu je riječ, no rijetki znaju za neurologa koji je tu bolest prvi opisao – Aloisa Alzheimera. Slično tomu, dizelski motor naziv je dobio po izumitelju koji je osmislio motor na dizelsko gorivo, Rudolfu Dieselu.
Eponimi su opće imenice nastale od vlastitih imena osoba, stvarnih ili izmišljenih, a koriste se za označavanje predmeta, pojava, otkrića, bolesti, pravaca u umjetnosti i sl. Ima i onih koji su nastali od robne marke, npr. selotejp.
Apokaliptični prizori
VIDEO/FOTO Golemi požar u Dalmaciji: Pogledajte što je navodno pronađeno na požarištu kod Omiša
Za Dnevnik Nove TV
Psihijatar objasnio što bi mogao biti okidač ubojstva u Markuševcu: "U ovakvim slučajevima najčešće se radi o osobama s poremećajem..."
KAKVI PRIZORI
Obitelj ponijela ručak na plažu, a kad su izašli iz mora, doživjeli su noćnu moru
Najpoznatiji eponimi vjerojatno su penkala i cepelin, a je li vam poznato da su silueta, makadam i pralina također eponimi? Pa i nedavno vrlo popularna riječ – bojkot.
Taj naziv potječe od Charlesa Boycotta, engleskoga upravitelja zemljišta u Irskoj krajem 19. st., koji je bio poznat po represivnim metodama prema radnicima, a razbjesnio ih je kad je odbio ispuniti njihove zahtjeve za boljim uvjetima rada, pa su organizirali masovni bojkot njegovih posjeda.
Eponimi u svakodnevici
Eponimi su svuda oko nas, čak i kad ih nismo svjesni. Sendvič koji pojedemo u žurbi, aspirin koji glavu spašava nakon burne noći, a nekima dan, osim higijenom, započinje i nikotinom. Digitron pomaže dok računamo troškove, kalodont naše zube čini bijelima, a može ih pokvariti omiljeni namaz eurokrem.
Eponimi u znanosti i medicini
Eponimi su česti u znanosti, medicini i tehničkim područjima: Ohmov zakon, Faradayev kavez, rendgen, algoritam ili pasterizacija… I brojne mjerne jedinice nazive su dobile u čast slavnih znanstvenika. Paskal je mjerna jedinica za tlak nazvana po francuskom fizičaru Blaiseu Pascalu, njutnima mjerimo silu zahvaljujući fizičaru Isaacu Newtonu, a tu su i tesla, amper, volt, vat, džul, farad itd.
U nazivima bolesti, znanstvenih teorija, zakona, poučaka i sl. velikim početnim slovom pišemo riječi koje su i same ime ili posvojni pridjev izveden od imena: Pitagorin poučak, Arhimedov zakon, Jakubinski-Meyerovo pravilo, Chronova bolest.
Eponimi u književnosti i kulturi
Pojam makijavelizam, koji označava beskrupuloznu političku ili bilo koju taktiku kojoj je cilj važniji od sredstava kojima se postiže (uključujući laž, nemoral, prijevaru), potječe od Machiavellija. Pridjev kafkijanski opisuje situacije apsurdne, zbunjujuće, tjeskobne i često birokratski bezizlazne, onakve kakve su opisane u djelima Franza Kafke. Uvijek se možemo pouzdati u – mentora. Mentor je u Homerovoj "Odiseji" bio pouzdanik koji je odgajao i savjetovao Telemaha. Danas je to svatko tko podučava, savjetuje i vodi druge – u školi, poslu ili životu. Don Quijote, ime glavnog lika romana Miguela de Cervantesa, danas je eponim za idealista koji se bori protiv umišljenih nepravdi ili živi u svom svijetu iluzija ignorirajući stvarnost. Od njega je izveden i izraz donkihotizam, a odnosi se na često apsurdne i uzaludne pokušaje da se isprave nepravde ili promijeni svijet. Don Juan, književni lik poznat po brojnim ljubavnim pustolovinama, postao je simbol šarmantnoga zavodnika – donžuana. Eponim hamletizam dolazi od lika Hamleta iz Shakespeareove tragedije, a označava pretjerano analiziranje, sumnju te neodlučnost. Narcis, poznat iz Ovidijevih "Metamorfoza", postao je eponim za osobu koja je opsjednuta samom sobom (narcizam). Iz grčke mitologije je i Atlas – titan koji je nosio nebo na ramenima, danas tim pojmom označavamo zbirku zemljovida. Među biblijskim ličnostima ističu se Juda – simbol izdaje, Job – oličenje strpljenja i trpljenja te Baraba – oličenje nasilja i nepravde. Pojmom baraba danas označavamo osobu koja čini loša djela.
Eponimi u ostalim područjima ljudske djelatnosti
U gastronomiji, zoologiji, politici, povijesti, glazbi, psihologiji… U vrtu cvjetaju irisi i begonije, u kuhinji mirišu bešamel i marmelada. Znamo da je elegantna pavlova torta ime dobila po ruskoj balerini Ani Pavlovoj, a i snažni doberman nosi ime jednog čovjeka – gospodina Dobermanna. A saksofon? Djelo Saxa iz 19. stoljeća.
Eponimi ne označavaju samo oku, uhu i nepcu ugodne pojave, neki prizivaju nasilje i strah: huligani, vandali, kanibali, mazohisti, sadisti, šovinisti, kalašnjikovi i giljotine. Njih, vjerujemo, ne trebamo podrobnije tumačiti, ali upamtite da eponime pišemo malim početnim slovom!
Nismo tumačili svaki pojam jer bi tekst bio znatno opširniji. Ne ostavljamo vas u kafkijanskoj atmosferi, već kao mentori u donkihotovskoj borbi s vjetrenjačama potičemo da sami istražujete dalje. Bojkotirati nas? Nije opcija, nadamo se.
Pročitajte i ovo
Čiji je poglavar?
Jeste li znali da papa nije Katolik?
Pročitajte i ovo
Bile su moderne, sad su „old school“
Znate li što znači mirisnica, rasprodajnica ili buvara?
Pročitajte i ovo
dobro veče
Uz pomoć ovog snimka otkrivena je misterija udaljene planete