Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Eutanazirano 20.000 životinja

Zbog svinjske kuge mogla bi rasti cijena svinjetine, pršuta, čvaraka… Uzgajivačima stiže novčana pomoć, no izgleda da ni to nije dovoljno

Aktualno Galerija Svinje Svinje Foto: Dnevnik Nove TV Svinjetina - 2 Svinjetina - 2 Foto: Dnevnik Nove TV Čvarci Čvarci Foto: Dnevnik Nove TV Otkupna cijena svinjskih polovica Otkupna cijena svinjskih polovica Foto: Dnevnik Nove TV +0 Svinjetina - 1 Galerija 1/5 >>
Vlada posljedice svinjske kuge i eutanaziju gotovo 20.000 svinja pokušava ublažiti novom rundom novčane pomoći uzgajivačima. Kupci se za to vrijeme pitaju hoće li zbog svega rasti i cijena svinjetine, ali i pršuta i čvaraka.

Cijena svinjetine ili se nije podizala ili kupci to nisu primijetili. "Cijene? Ja vam nikada cijene ne gledam, ja vam kupim bez obzira na cijenu", kazala je građanka. "Mislim da se nije ništa mijenjalo do sad. Ovisi gdje kupujete", rekla je druga ekipi Dnevnika Nove TV pa iako potražnja nije pala, svinjetina je, kažu trgovci, zadnji put poskupjela početkom godine.

"Hoće li se to kasnije manifestirati, vidjet ćemo, ali kako je zadnjih tri, četiri mjeseca, tako i je", kaže trgovac Josip.

"Svinjski but je 5,80, svinjski kare leđa s kostima 5,20, carsko meso 5,20, svinjski but je 5,80", naveo je trgovac Dragan cijene i dodao kako je bez kosti sedam eura.

Otkupna cijena svinjske polovice 2021. bila je 1,40 eura, godinu dana kasnije popela se na euro i 81, da bi u ovom trenutku bila točno 2,5 eura, javila je reporterka Dnevnika Nove TV Amela Čilić.

Pročitajte i ovo Ilustracija VRŠNJAČKO NASILJE Isti napadači koji su u centru Pule tukli maloljetnika, napali još jednog mladića: Trojica uhićena, ostali privedeni

Rekordno, 40 postotno lanjsko poskupljenje dogodilo se zbog skupljeg kukuruza, a ne zbog svinjske kuge.

"U idućem razdoblju očekujem porast cijena odojaka i kratkoročno porast cijena svinjetine, međutim, vrlo brzo će reagirati tržište jer će doći do uvoza svinjskog mesa iz država odakle mi inače i uvozimo", rekao je Ivo Grgić, profesor na Agronomskom fakultetu. A to su u prvom redu Njemačka, Nizozemska i Španjolska. U Hrvatskoj u ovom trenutku živi oko 950.000 svinja, a potrebe su nam za oko 40 posto veće.

Zbog afričke svinjske kuge eutanazirano je 20.000 svinja na malim gospodarstvima i domaćinstvima. Vlada je zato odobrila dodatnih 4,5 milijuna eura uzgajivačima koji su pogođeni epidemijom.

Pročitajte i ovo Boris Abramović, bivši direktor HROTE ZATVORENI DIO SJEDNICE Prvi je upozorio na plinsku aferu, a Vlada Andreja Plenkovića danas ga je smijenila

"Omogućuje se uzgajivačima nadoknada tržišne vrijednosti pri čemu se iznos potpore utvrđuje sukladno broju, kategoriji, težini uginulih i usmrćenih svinja", rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

Jer dok su stradala mala gospodarstva, kuga nije zahvatila velike proizvođače pa će cijenu svinjetine i dalje određivati kupci, kao recimo za čvarke. Tko ih voli, izdvojit će, iako kilogram već danas košta i po 24 eura.

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.


 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene