Odsječeno nekoliko sela
U Hrvatskoj i dalje rastu vodostaji, a najkritičnije je na rijeci Uni kod Hrvatske Kostajnice gdje je proglašeno izvanredno stanje obrane od poplava.
"Sve je kasnilo"
U Slavoniji koju su bujične poplave poharale u petak stanje se normaliziralo. Voda se povukla, vodostaji rijeka opadaju. Šteta se tek mora zbrojiti.
Sava na pojednim mjestima raste
Dok se dijelovi Slavonije oporavljaju od poplave, kod Slavonskog Broda vodostaj Save naglo raste.
Oprez i na karlovačkom području
Posebno se prati i situacija na karlovačkom području. "Rijeka Korana je ušla u izvanredne mjere, rijeka Kupa se bliži vodostaju od 750 centimetara i mogućim izvanrednim mjerama obrane od poplava. Nažalost, ovaj intenzitet kiše ako je takav na području Korane i Kupe ne ide nam baš u prilog", rekao je direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković. Nakon toga pratit će se Sava nizvodno od Jasenovca. Očekuje se da bi kiša trebala prestati.
Zatvorena državna cesta prema Dvoru
Zbog izlijevanja Une, čiji vodostaj trenutačno iznosi 470 centimetara, a tek se očekuje vrhunac vodenog vala, i dalje je zatvorena državna cesta D47 prema Općini Dvor koja je trenutačno potpuno odsječena. Situacija je pod kontrolom, a održan je i sastanak Kriznog stožera. "Ući ćemo u noć s ekstremno visokim vodostajem tako da će sve stručne službe Hrvatskih voda kontrolirati protupolavni zid", istaknuo je direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.
Normalizira se stanje u Slavoniji
U Slavoniji koju su u petak poharale bujične poplave, stanje se normalizira. Voda se povukla, vodostaji rijeka opadaju. Službe su i u subotu na terenu - ispumpavaju se podrumi kuća, čiste kanali. Polja su i dalje poplavljena, štete se još zbrajaju. Tijekom noći najgore je bilo u općini Crnac gdje je evakuirana stoka. Preventivno je evakuirano i troje starijih ljudi. Nadležni ističu da će kontrolirati vodostaje do nedjelje jer je vrijeme i dalje nestabilno.
Više od 600 vatrogasaca u akciji
Prema posljednjim izvješćima Državnog vatrogasnog operativnog centra 193, u obrani od poplava kumulativno je angažirano 211 vatrogasnih postrojbi koje su odradile 122 intervencije u kojima je ukupno angažirano 685 vatrogasaca sa 182 vozila, objavila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).
Situacija u Crncu
Crnac je jučer bio pod vodom, a danas se voda povukla i situacija se normalizira.
Situacija u Orahovici
Situacija u Orahovici se smirila te trenutačno traje sanacija i ispumpavanje vode većinom iz podruma. Vatrogasci u Orahovici rekli su da nedostaje pumpi za ispumpavanje, ali da ih ima
na razini vatrogasne zajednice Virovitičko-podravske županije te će ih dopremiti.
Situacija u općini Crnac još je kritično
Voda na području Virovitičko-podravske županije je u opadanju, ali u Općini Crnac još je kritično što se i očekivalo budući da se val kreće prema koritu Drave, izjavio je načelnik Stožera civilne zaštite Virovitičko-podravske županije i zamjenik župna Marijo Klement. Ujutro je stala kiša i može se kazati da je stanje pod nadzorom, riječi su Klementa izrečene u Crncu koji još ostaje kritična točka nepogode. Tamo je voda došla do kuća i ušla u dva staračka domaćinstva.
Opskrba vodom nije upitna
Nakon jučerašnjih bujičnih poplava, koje su zahvatile više od 200 kuća, stanje u općini Đurđenovac u subotu se stabilno normaliziralo, a okolni vodotoci su se spustili, izvijestili su Ravnateljstvo i općinski Stožer Civilne zaštite (CZ). Načelnica općinskog Stožera CZ Dragica Pavlić izjavila je kako su sve prometnice, koje su jučer bile zatvorene, slobodne za promet, i preko cesta nema preljeva vode. Ističe kako je vodocrpilište, koje cijelu općinu Đurđenovac opskrbulje pitkom vodom, također sigurno, a opskrba vodom nije ni u jednom trenutku bila upitna.
Stanje u općini Đurđenovac i u gradu Orahovici
U petak je najteže stanje bilo na području Slavonije, u općini Đurđenovac i u gradu Orahovici te je tamo došlo do relaksacije stanja na terenu. "Znači, s prestankom oborina odmah je došlo i do opadanja vodostaja pa se polako ta poplavljena voda povlači", istaknuo je Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda. Rekao je da je nažalost od tih manjih bujičnih vodotoka na području općine Đurđenovac, u Đurđenovcu i okolnim naseljima na području općine bilo ugroženo više od 200 kuća i objekata ali stanje se sada popravlja, te slijedi sušenje i čišćenje prostora.
Zabilježeni su povišeni vodostaji u donjem toku Save
Zabilježeni su povišeni vodostaji u donjem toku Save jer su pojačani dotoci iz bosanskih velikih pritoka Vrbasa i Bosne, ali Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda umiruje građane i kaže da će vodostaji biti od metra do dva i pol metra niži nego što su bili 2014. godine.
Montažno-demontažni sustav izdržava
Za sada montažno-demontažni sustav izdržava u cijeloj svojoj dužini od 540 metara. Očekujemo maksimalne vodostaje rijeke Une na razini od plus 480 centimetara i sve bi trebalo proći bez većih problema", izjavio je Hini Tomislav Novosel iz Glavnog centra obrane od poplava Hrvatskih voda. Rekao je da će biti u prekidu promet državnom cestom Hrvatska Kostajnica - Hrvatska Dubica te isto tako uzvodno u smjeru Hrvatska Kostajnica - Dvor.
Izvanredno stanje za Unu
Izvanredno stanje obrane od poplava od jutros je uvedeno za Unu na području Hrvatske Kostajnice jer su vodostaji premašili referentnu razinu od plus 450 centimetara te zasad montažno-demontažni sustav izdržava i sve bi trebalo proći bez većih problema, poručili su iz Hrvatskih voda.
Angažirano 80 vatrogasaca
U posljednja 24 sata ukupno je angažirano 80 vatrogasaca s 24 vatrogasnih vozila s područja županije, a vatrogasci i dalje aktivno rade na obrani od poplava, kažu u Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici.
Vatrogsci na terenu
Vatrogasci su i dalje angažirani na obrani od poplava na području Orahovice u Virovitičko-podravskoj županiji, Đurđenovcu na području Osječko-baranjske županije, u Požeško-slavonskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zagrebačkoj županiji, priopćila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).