Nakon Jadrana svjetske naftne kompanije od danas se mogu natjecati i za koncesije za istraživanje nafte i plina na kopnu. Ministar gospodarstva iz Osijeka najavljuje da prve istražne bušotine očekuje za godinu dana. Nađu li naftu, svi će imati koristi.
Slavoniju bi već od idućeg ljeta trebale preplaviti naftne i plinske bušotine poput one u Beničancima. 'Na kopnu imamo dokazanu i naftu i plin, dakle povijest proizvodnje i nafte i plina postoji preko 40 godina. Ne očekujemo toliku navalu kao na moru ali očekujemo 20-tak tvrtki', rekla je Barbara Dorić iz Agencije za ugljikovodike.
Koncesija će pripasti onoj tvrtki koja obeća najviše bušotina, odnosno investiranja. Državi će pripasti 59 posto pronađenog plina i 57 posto nafte što je 10 puta više nego sada. A jedinicama lokalne samouprave će 400 kuna naknade po četvornome metru u fazi istraživanja i još 5 % od vrijednosti pronađene sirovine.
'Mi ćemo ozbiljne novce zaraditi na ovome projektu a krećemo iz Slavonije jer Slavonija zaslužuje ozbiljne novce', najavio je ministar Ivan Vrdoljak.
'Što se tiče konkretnog natječaja mi ćemo proučiti uvjete natječaja, geologiju i ostalo što dosta toga znamo i onda ćemo odlučiti kako i na koji način i kada ćemo se javiti', rekao je Želimir Šikonja, Inin izvršni direktor za istraživanje i proizvodnju.
Šef INE i član MOL-ovog pregovaračkog tima s Vladom, Zoltan Aldot s ministrom gospodarstva družio se u Beničancima. Pred kamere Nove TV nije htio možda i zbog sve glasnijih nagađanja o prodaji MOL-ovog udjela u INI ruskom Gazprom Njeftu.
'Vjerodostojnost informacija koje oni puštaju u javnost se pokazala da nije dovoljna da bi se ja posebno osvrtao na njih. Presudno je imati strateškog partnera s kojim zajedno radimo na razvoju INE', rekao je ministar Vrdoljak.
Uz INU, ruske kompanije zainteresirane su i za istraživanja na kopnu, no to pak ne veseli američku administraciju pa Hrvatska sve više postaje interesno područje dviju svjetskih energetskih sila.