Detalji su to priče mještana Sevida na moru. Iako su očekivali da će netko reagirati na prijave - javljaju kako se ilegalna gradnja nastavila, a oni koji bi je trebali zaustaviti, prave se kao da se ništa ne događa.
"Lijep pozdrav opet iz Sevida. Ovdje su i nakon vaše priče i dalje nastavili s ilegalnom gradnjom. Inspekcije nema nigdje ni u tragovima. Dođite vidjeti kako ovdje stvarno svatko radi što želi, a to nikog ne zanima", zavapili su mještani Sevida ekipi rubrike Poziv, koja je o ovom slučaju već izvještavala.
O ilegalnoj gradnji upitan je i općinski načelnik Ante Mamut, koji isto navodno ništa ne zna. Nedolazak komunalnih redara pravdao je činjenicom da je cijelo mjesto bilo u radovima pa se nisu mogli probiti.
U međuvremenu je snimio promidžbeni video. Koji je započeo ni manje ni više nego ilegalno nasutom obalom i ilegalno sazidanim betonskim žardinjerama.
Intrigantan je i detalj koji pokazuje da se od cijelog mjesta plaža baš uređuje u prostoru gdje se punom parom grade dvije višekatnice s bazenom.
"Svi šute, nije ni meni ovo trebalo. Meni moja djeca govore da sam lud što se bavim ovim, što ja imam od toga. Pa što je ovo, onda ja mogu sutra dovući prikolicu i staviti je u more na dva stupa i prodavati ćevape. Nemam više riječi, ja nemam riječi, da se ovoliki cirkus mogao napraviti", ispričao je mještanin Željko Vidović.
Više detalja pogledajte u videoprilogu reporterke Dnevnika Nove TV Tee Johman Nitraj.
Postoji li rješenje?
O ovom problemu je reporter Dnevnik Nove TV Domagoj Mikić razgovarao s Dunjom Magaš, državnom tajnicom u Ministarstvu graditeljstva.
Magaš je objasnila da se radi o bespravnoj gradnji četiri građevine - tri zgrade i jedan bazen. Kada se radi o pomorskom dobru, odnosno nasipavanju plaže, također je riječ o bespravnoj gradnji jer je zabranjeno nasipavanje.
"Komunalni redari koji su najbliže mjestu događaja su trebali reagirati. Sukladno Zakonu o građevinskoj inspekciji omogućili smo redarima da mogu zaustaviti bespravnu gradnju i oni su mogli postupati. Smatram da onaj tko želi odraditi svoj posao to i može", rekla je.
Poručila je da onaj tko bespravno gradi u ovom kontekstu može biti kažnjen s kaznom zatvora od 5 mjeseci do 5 godina. "Ako se to više puta bude dogodilo, mislim da će više ljudi promisliti o tome hoće li uopće započeti s ilegalnom gradnjom".
Ako se ne utvrdi tko je nositelj projekta, investitor ili bespravni graditelj, onda je dužnost jedinice lokalne samouprave da vrati područje u prethodno stanje, pojasnila je Magaš.
"Meni je ovo bizarno. Nešto što je lijepo i dalje treba imati građevinsku dozvolu, treba imati kompletnu proceduru. Komunalni redari trebaju više obilaziti teren, a treba postupati i građevinska inspekcija", zaključila je.