Iako s premijerkom nije išao na Kosovo tvrtke Ivice Todorića u Srbiji posljednjih je dana posjetilo 10-ak raznih inspekcija. Javno o tome u Agrokoru ne žele govoriti jer velikog utjecaja na poslovanje za sada nema. Štetu ne osjećaju ni ostali veliki ulagači poput našičke Nexe grupe.
Pročitajte i ovo
povjerenje birača
Propao Vučičev manevar: "Nećemo sudjelovati u ovom igrokazu i farsi"
Traži potpise
Vučić se oglasio o referendumu za njegovu smjenu: "Mislim da je ponuda više nego fer"
'Političke napetosti svakako mogu utjecati na opće raspoloženje pa i gospodarstvo. Zbog toga smatramo da bi odnosi trebali biti u duhu dijaloga', rekao je Ivan Ergović, predsjednik uprave Nexe grupe. Emil Tedeschi iz Atlantic grupe poručuje da ne osjećaju nikakav pritisak na njihove kompanije u Srbiji, koje kao integralni dio srbijanskog gospodarstva neometano posluju.
Majetić: I sama Srbija može imati štete
I Dragutin Drk iz Vindije kaže da pritiske nisu osjetili, a potražnja za njihovim proizvodima je u porastu te planiraju daljnje ulaganje u primarnu proizvodnju na srbijanskom tržištu. Iako tvrtke nevoljko komentiraju, informacije o političkim pritiscima stigle su do Hrvatske udruge poslodavaca. Uz osudu upozoravaju da od toga nitko nema koristi.
'I sama Srbija može imati štete ukoliko će to značiti smetanje u poslovanju tih tvrtki, ako će to značiti manju poslovnu aktivnost, ako će to značiti manje poreza, ili otpuštanje radnika', rekao je Davor Majetić iz Hrvatske udruge poslodavaca.
A hrvatske tvrtke nisu beznačajan čimbenik u gospodarstvu Srbije. Trenutačno ih ondje posluje 230. Od ulaska na srbijansko tršište početkom ovog stoljeća ukupno su uložile u Srbiju 516 milijuna eura i zapošljavaju oko 10 tisuća stanovnika. Srbijanski politički pritisak na gospodarstvenike svakako neće djelovati privlačno na hrvatske ulagače, ali ni na puno veće svjetske igrače.