Koža bez pigmenta melanina, potpuno bijela kosa, ružičasta koža, pogled koji titra, vid koji je nerijetko sveden na minimum. I dok oni svijet vide teško ili gotovo nikako, njih je teško ne primijetiti!
Podijelite
Ana i Svetlana rođene su s albinizmom. I nisu samo svojim izgledom privlačile tuđe poglede. Nerijetko su bile na meti drugih. I to samo zbog izgleda. U nekim dijelovima svijeta smatraju ih čak i ukletima. Šanse da se rodite s tim rijetkim genetskim poremećajem su jedan na 20 tisuća.
Žene čije priče donosi Provjereno i same kažu da bi im život jednostavno - drukčiji. Unatoč svim problemima i iskušenjima s kojima su se borile, preprekama koje su svladavale - one su sretne i zadovoljne. Uspješne u sportu, studiranju, karijerama koje imaju. Jednu od njih baš je izgled doveo na naslovnice najvećih modnih časopisa u svijetu!
Nekontrolirani pokreti očnih mišića ili stručno nistagmus jedan je od glavnih, ali manje očitih simptoma albinizma, stanja koje Anu prati od rođenja.
"Često znam otići na Velebit i vozimo se šudranim šumskim putem. Zna mi se dogoditi kod spuštanja, kad već ne mogu držati fokus, da moram stati s biciklom, zažmiriti na minutu-dvije da mi se oči smire i onda se opet mogu voziti", opisuje Ana Samaržija. Čitanje joj je, kaže, najveći problem.
S genetskim poremećajem rađa se tek jedno od dvadeset tisuća djece. Bijela put, kosa i izrazito svijetle oči posljedica su nedostatka melanina, tj. pigmenta u organizmu. Postoji nekoliko vrsta albinizma, a unatoč predrasudama nije bolest i nije zarazan. Ali može biti nasljedan. Da bi se dijete rodilo s albinizmom, oba roditelja moraju biti nositelji gena, a i u tom su slučaju šanse tek 25 posto.
Da će vas promatrati ili kao čudo ili kao čudovište, na to možete računati sto posto, kaže Svetlana Šlapak Sumi. U sedmom razredu jedan od dječaka s kojim je dijelila školske klupe pomokrio joj se u ruksak na opće oduševljenje drugih.
Vremena koja su na drugom kontinentu, u Africi, čine se još uvijek jako daleko. U Tanzaniji, jednoj od najsiromašnijih zemalja svijeta, živi više od 40 milijuna stanovnika, od toga oko 150.000 albino crnaca. A životi mnogih od njih u opasnosti su zbog praznovjerja.
Prije dvanaest godina u Tanzaniji je ubijeno gotovo 60 albino crnaca, među kojima i puno djece. Sve zbog vjerovanja da pomoću njihovih dijelova tijela vrač može napraviti pripravak kojim će se netko obogatiti, ozdraviti, sa sebe skinuti uroke.
Modnim agentima Šlapak Sumi bila je točno ono što su tražili. Tako je ona, djevojka iz okolice Obrenovca koju su vršnjaci u školi maltretirali i izopćavali iz društva, dospjela tamo gdje većina neće nikada.
"Moj najveći uspjeh bila je naslovnica magazina Vouge. Izišla sam u Vogueu čak sedam puta u Italiji", kazala je Šlapak Sumi.
Naslovnice su u Srbiji, Italiji, Francuskoj, Rusiji. Uz to i modne revije, glazbeni spotovi, reklame. Casper djevojčica koja je izrasla u snažnu ženu. "Naučila sam se voljeti", priznaje.
Rođene su bez melanina, s problemima koje bi mnoge obeshrabrili, ali ne i njih. One su u svoj život same dodale boju, statistiku okrenule u svoju korist. Biti jedan u dvadeset tisuća odlučile su gledati ne kao odmak od normalnog, nego kao dar jedinstvene ljepote.
Više o albinizmu pogledajte u priloženom videu.
Provjereno gledajte četvrtkom navečer na Novoj TV, a propuštenu emisiju pogledajte besplatno na novatv.hr