Marijin život s rakom: 'Živjeti dalje normalno - to je najbitnije od svega'
Piše Goga Kiš,
05. listopada 2013. @ 08:10
Rak dojke i dalje drži neslavno prvo mjesto po broju oboljelih i umrlih žena u Hrvatskoj. Donosimo vam priču Zagrepčanke Marije, koja je u 7 godina zbog raka ostala bez obje dojke. No ona poručuje: 'Boriti se i dalje živjeti normalno je i najbitnije!'
Podijelite
Marija ima 60 godina, živi u Zagrebu. Supruga je i majka troje djece, od kojih je dvoje već osnovalo i vlastite obitelji, pa je Marija i baka, a njezino najmlađe dijete je pri kraju studija. Marija je hrabra žena koja neće na glas izgovoriti da je bolesna, jer kako nam kaže ' to je jednostavno tako'.
'Nisam tip koji će sr tek tako predati, uopće neću reći da sam bolesna. Ma, ja legnem, al' se za 2 minute dižem. Evo, otišla sam ranije u mirovinu, prije četiri godine. To mi je recimo baš žao, voljela sam raditi', priča Marija za Dnevnik.hr.
'Sad će 8. prosinca biti 7 godina kad sam dobila prvi karcinom, na desnoj dojci. Prošla sam kemoterapiju i zračenje i nalazi su 5 godina bili u redu. Bila sam stvarno sretna. No, tad je nalaz mamografije pokazivao na neke probleme i na lijevoj strani. No, moja tadašnja onkologinja nije reagirala na vrijeme, pa sam nakon 3 mjeseca čekanja došla na magnetsku rezonancu i...', Marija prekida razgovor. Teško uzdiše. Prisjeća se tog trenutka.
'Uuuuf... to je bio kraj, otkrili su rak i na lijevoj dojci. Nakon pretrage, iako je uobičajeno da se nalaz šalje poštom, liječnik me zamolio da sjednem i pričekam, a kad je izašao, ostala sam sama i... to mi je bio znak, znala sam. Pokušala sam se smiriti. Doma sam pročitala nalaz.. Par dana mi je trebalo da se s tim pomirim, da prebolim tu spoznaju, da se rak vratio', otkriva nam Marija neke od najgorih trenutaka u njezinom životu.
'Krajem ožujka sam ponovno krenula na liječenje u Institut za tumore, a u svibnju sam već bila operirana. Nažalost, nalazi limfa su bili loši i liječnik mi je savjetovao drastičnu masektomiju obje dojke. To sam i obavila nakon 6 tjedana. Nosim se s time, ali mi je jako teško, jako...Najteže mi je što sam unakažena, nisam o tome prije uopće razmišljala. Sad su me liječnici pozvali da me 'poprave', znate imamo pravo jednom godišnje na silikonske umetke, ali meni je ostala na lijevoj strani kvrga, pa su mi implatanti jedan broj 4, drugi broj 3. Malo su to popravili sad, ne znate ništa, nitko vam ništa ne kaže', otkriva nam Marija kako se nosi s posljedicama raka obje dojke.
'Svakih 6 mjeseci idem na pretrage, početkom studenog idem, malo se bojim idućeg pregleda, ali imam sjajnog liječnika, doktora Šeparovića, divan čovjek', priča nam Marija.
'Moja obitelj uopće ne zna da sam bolesna, djeca su velika, imaju svoje živote, muž vidi da sam dobro, malo je naporno bilo nakon kemoterapije. Ma znate, meni je najbitnije da oni ne pate, samo da oni ne pate. Ja se zatvorim u sobu, pa me prođu teški trenuci. Najviše me drži moj najmlađi sin, student. Nakon predavanja me već s tramvajske stanice zove i pita 'Mama, kaj ima za ručak?'', priča nam Marija, sad već kroz smijeh.
Naša sugovornica će s ponosom na Dan ružičaste vrpce oko vrata staviti svoj šal prepun tog simbola u tipično ženskoj boji.
'Dobro je da postoji taj jedan dan kad se više govori o raku dojke, ali trebalo bi o toj temi ipak više i češće govoriti, da žene redovito idu na pregled, na mamografiju. Imam prijateljice koje su preboljele karcinom, jedna je nažalost umrla od njega. Znate, kad vidim mlade žene bez dojki...plačem zbog njih. Ja nisam toliko više bitna, imam dvoje odrasle djece, imam unučicu, najmlađi je pri kraju studija. Ali kad vidim tolike mlade žene, teško bolesne...plačem zbog njih', iskreno će Marija.
Kaže kako je njezina vjera u samu sebe i ljubav prema obitelji i životu tjera naprijed. 'To je moja snaga. Moramo se boriti, živjeti normalno. Poručujem ženama koje se bore s rakom dojke da ne mijenjaju drastično svoj način života, prehranu i tome slično. Živjeti normalno, to je najvažnije od svega. Mislim da smo sretne mi koje smo došle na vrijeme, ako ti je dano', završno poručuje naša sugovornica, 60-godišnja Zagrepčanka Marija.
Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke
Nacionalni dan borbe protiv raka dojke u Hrvatskoj se obilježava 7. listopada.
Ususret tog datuma, na zagrebačkom se Cvjetnom trgu obilježava i Dan ružičaste vrpce - humanitarna akcija, čiji je glavni cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke. Tu manifestaciju u Hrvatskoj organizira Hrvatski forum protiv raka dojke 'Europa Donna' prve subote u listopadu.
Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) 2012. godine je od raka dojke umrlo 1033 osoba - 1018 žena, ali i 15 muškaraca.
Cilj ovogodišnjekampanje 'SVE za NJU, najbolju prijateljicu“ u mjesecu borbe protiv raka dojke je potaknuti žene da budu podrška svojim prijateljicama i da zajednički krenu na pregled, s naglaskom na žene mlađe od 50 godina, koje nisu obuhvaćene Nacionalnim programom prevencije. Zapamtite - 90% oboljelih žena može se izliječiti ukoliko se bolest otkrije u početnom stadiju.
U svijetu od raka dojke godišnje oboli 1,3 milijuna žena, a umre ih 458 tisuća. U europskim se zemljama svake dvije minute otkrije jedan slučaj raka dojke dok svakih šest minuta zbog te bolesti umre jedna žena.