Prilikom korištenja bankomata, ističu iz HUB-a, jedna od najjednostavnijih i u praksi dokazano najučinkovitijih metoda samozaštite je zaklanjanje unosa PIN broja na tipkovnici bankomata (rukom, novčanikom ili sl.), a mogućnost zlouporabe bez tajnog PIN broja je zanemariva.
Pročitajte i ovo
U Crikvenici
Na autobusnom kolodvoru pronašla novac na bankomatu: Policija traži vlasnika
Odjeknula detoncija
Eksplozija usred noći: Raznijeli bankomat na benzinskoj postaji
Također, korisnicima kartica iz HUB-a savjetuju da PIN drže u
tajnosti, a karticu uvijek odvojenu od PIN-a te da ju ne ostavljaju bez nadzora trećim osobama, primjerice kod plaćanja računa u restoranima.
Zlouporabe ove vrste u Hrvatskoj su manjeg opsega u odnosu na iskustva ostalih zemalja u svijetu, što uključuje i zemlje EU.
Međutim, ukoliko i dođe do zlouporabe stvarne štete za klijenta nema, osim naravno subjektivnog osjećaja da je netko bio žrtva prijevare, ističu iz HUB-a te pozivaju da se, ukoliko primijeti neovlaštene transakcije, klijent odmah obrati svojoj banci.
Što se tiče samog sustava sigurnosti bankomata i kartica općenito u Hrvatskoj, on prati svjetske trendove i tehnologije, a na unaprjeđenju sustava sigurnosti se kontinuirano radi i ulažu se znatni napori i sredstva, navode iz HUB-a te dodaju da se s MUP-om redovito surađuje na koordiniranju sustava zaštite klijenata banaka, bankomata i ostale tehnologije.