Jedino otvoreno političko pitanje između dviju zemalja, pitanje Prevlake, uskoro treba biti riješeno pred Međunarodnim sudom pravde, kako su se i dogovorili čelni ljudi dviju zemalja. U izjavi novinarima nakon sastanka Sanader je kazao kako je Hrvatska primljena u NATO i pred samim je vratima Europske unije te da će u tim procesima nesebično pomagati Crnu Goru, a i ostale zemlje zapadnog Balkana.
Pročitajte i ovo
Konačni otklon od Sanadera?
Traži se izvještaj o arheološkim radovima?
Mesić o HAC-u
'Afere iz ladice stvar su promjene političke klime'
'Ne radimo to samo zbog Hrvatske i tih zemalja, već zbog sigurnosti jugoistočne Europe', kazao je Sanader. Odgovarajući na pitanje novinara on je dodao da Hrvatska još nikome nije dala prijevode dokumenata za pristupanje EU, ali da je njegovo osobno mišljenje 'pozitivno u tom pravcu'.
Što se tiče gospodarske suradnje, Sanader je obećao punu pomoć hrvatske vlade kako bi hrvatski konzorcij 'Konstruktor', koji je nedavno s crnogorskom vladom potpisao ugovor o gradnji autoceste kroz Crnu Goru, ispunio sve uvjete i što prije pristupio izgradnji prve i za sada jedine crnogorske autoceste. 'Željeli bismo da Konstruktor svoja iskustva koje ima iz Hrvatske primijeni i u Crnoj Gori i uspješno realizira ovaj građevinski pothvat', kazao je hrvatski premijer. I crnogorski premijer Milo Đukanović izrazio je nadu da će hrvatska vlada pomoći Konstruktoru u osiguravanju potrebnih financijskih jamstava, kako bi što prije započeo radove, a time i realizaciju trenutno najveće investicije u Crnoj Gori.
Đukanović je istaknuo da je u razgovorima s hrvatskim premijerom bilo riječi i o suradnji u području turizma, energetike, brodogradnje i drugim područjima, te da će oni biti nastavljeni i na međuresornoj razini, kao i u susretima koje će hrvatski predsjednik vlade imati s ostalim crnogorskim dužnosnicima.
Jedino otvoreno političko pitanje - status Prevlake bit će uskoro riješeno, kazali su premijeri, jer se približava vrijeme kada će Međunarodni sud o tome donijeti odluku. 'Hrvatska je uputila Sudu svoje mišljenje i svoje stajalište, a Crna Gora će ovih dana to učiniti', kazao je Đukanović i dodao kako će i jedna i druga vlada poštivati odluku Međunarodnog suda.
Na pitanje novinara kako komentira suđenje pred Višim sudom u Podgorici bivšim pripadnicima JNA koji su zlostavljali Hrvate u logoru Morinj, Sanader je izrazio zadovoljstvo što je do suđenja došlo. 'Svaki zločin se mora procesuirati i svaka žrtva mora dobiti satisfakciju. Vjerujem u sudski sustav Crne Gore da će ovaj proces dovesti do kraja i pravično ga riješiti', kazao je Sanader.
Crnogorski premijer istaknuo je na kraju kako svaki susret hrvatskih i crnogorskih dužnosnika daje novi impuls budućoj suradnji te da će se razgovori nastaviti, a Sanader je dodao kako predstoje razgovori o pitanju obeštećenja za zračnu luku u Dubrovniku, brodu 'Jadran"'i drugim pitanjima. 'Sam moj raniji dolazak i prisutnost finalnoj utakmici Svjetske lige u vaterpolu, govori koliki značaj pridajemo našoj suradnji i u običnim stvarima, a ne samo u pitanjima od državnog interesa', kazao je Sanader našalivši se da će Hrvatska, koja je sinoć utakmicu izgubila, 'dobiti' Crnu Goru na svjetskom prvenstvu.
Uskoro pet zračnih linija između Podgorice i Zagreba
Nakon razgovora dvojice premijera, hrvatski ministar mora, pomorstva i infrastrukture Božidar Kalmeta i crnogorski ministar prometa, pomorstva i telekomunikacija Andrija Lompar potpisali su Sporazum o zračnom prometu između Crne Gore i Hrvatske.
'Ovaj sporazum sadrži sve europske naznake od interesa za dvije zemlje', kazao je Kalmeta, dodajući kako od Zagreba do Podgorice sada postoje tri zračne linije tjedno, a da će ih uskoro biti pet.
Hrvatski premijer Sanader popodne će razgovarati s crnogorskim predsjednikom Filipom Vujanovićem, predsjednikom parlamenta Rankom Krivokapićem, a sastat će se i s predstavnicima hrvatske zajednice u Crnoj Gori. (Hina)