'Znam za dug od dvije milijarde, ja sam tražila da se on riješi do proračuna iduće godine, svatko svoj dug mora državi platiti', izjavila je premijerka Jadranka Kosor. Stručnjaci upozoravaju da je pitanje visine duga trebalo riješiti puno prije.
Pročitajte i ovo
Otrovali se plinom?
Šok kod Rijeke: U tvrtki za preradu ribe nađeno tijelo mlade žene, u bolnicu primljeno još djelatnika
Jako loša ideja
Vozaču šlepera iz Srbije pao mrak na oči kada su ga zaustavili hrvatski carinici: Zaradio paprenu kaznu, pogledajte što su pronašli
>> INA ostvaruje dobit, ali dug državi ne vraća
'Pa dolazak bilo kojeg inspekcijskog organa carine ili policije znači da stvari, ili ne funkcioniraju, ili da je to revizija za stvaranje bilo kojeg poslovnog ciklusa, ili se utvrđuje stvarni dug Ine prema državi, što se moralo raditi na normalan način svakodnevno', rekao je Davor Štern, stručnjak za trgovinu naftom i plinom. Kako je država od Ine kupila skladište plina Okoli no ne i sav plin koji je u njemu, INA bi joj dio duga mogla prebiti upravo plinom iz skladišta Okoli.
'Prema tome, vrijednost tog plina, ako je skladište puno, je oko milijardu kuna', objasnio je Igor Dekanić, s Rudarsko-naftno-geološkog fakulteta. Ipak još je otvoreno pitanje hoće li se dug uopće prebijati plinom jer se čelnici navodno Ine zalažu da se potraživanja podmire svježim novcem. čak i ako se ovaj dug Ine prema MOL-u bude prebijao sa plinom iz skladišta opet ostaje cijele nepodmirena milijarda, analitičari procjenjuju kako bi ostatak novca Ini mogao dati MOL kroz neku vrstu interkorporacijskog kredita. A Uprava Ine koja je glavni generator neplaćanju u državi i ovaj put je odlučila da je najbolje o svemu šutjeti.
.