Prvi put od okončanja najveće recesije u posljednjih 80-ak godina, američka je ekonomija, na šok i iznenađenje većine analitičara, u posljednjem tromjesečju 2012. godine zabilježila pad. Nakon porasta od sasvim respektabilnih 3,1 posto u trećem kvartalu (od srpnja do rujna), BDP je od listopada do prosinca pao za minimalnih 0,1 posto.
Pročitajte i ovo
Pušemo li na hladno?
Trebamo li strahovati od nove krize? Ekonomski stručnjak tvrdi: ''Ako i dođe, dočekat ćemo je bolje od one iz 2008. godine''
Analiza Mislava Bage
Hrvatska je napokon izašla iz recesije, ali ne i iz krize
Usporavanje ekonomske aktivnosti se, istina očekivalo, ali vodeći su analitičari u anketi, čije je rezultate prenio BBC, ipak očekivali rast od 1,1 posto. Dapače, nijedan od anketiranih nije predviđao pad. Valja napomenuti i da je zasad objavljen tek preliminarni podatak te da je moguća njegova naknadna korekcija naviše ili naniže.
>> Ekonomski institut i ove godine predviđa pad hrvatskog BDP-a
Posljednja tri mjeseca prošle godine obilježila su politička prepucavanja oko 'fiskalne litice', koja su privremeno okončana tek u novogodišnjoj noći. No, pretpostavlja se da je najveći udio u lošem rezultatu imala odluka o velikom rezanju vojnog proračuna, zbog čega je dio vojne industrije ostao bez unosnih poslova s državom.
Spominje se i golema šteta koju je području saveznih država New York i New Jersey nanijela superoluja Sandy.
Vijest o neočekivano snažnom usporavanju američkog rasta zasigurno će pojačati pritisak na guvernera Federalnih rezervi da kroz dodatne korekcije svoje monetarne politike stimulira oporavak.
Ipak, neki analitičari u svemu vide i nešto pozitivno. Tako makroekonomist Paul Ashworth tvrdi da su, izuzev spomenutog reza u Pentagonu, svi ostali pokazatelji - od stope osobne potrošnje do broja prodanih automobila i novih stanova - sjajni.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook