Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Najbolje od najboljeg

Najbolji albumi 2009. prema izboru kritičara Dnevnik.hr-a

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Provjerite koje albume niste trebali propustiti u godini na izmaku.

Godinu kojoj upravo otkucavaju posljednji dani nije, u glazbenom smislu, obilježio nikakav novostvoreni žanr niti neka mikroscena, no u brojnoj šarolikoj konkurenciji jasno su se ocrtala ostvarenja koja su se svojom vizijom, kvalitetom i srčanošću izdigli iznad mnoštva. U potpuno nenarodnjačkoj konkurenciji donosimo vam pregled albuma koje ste svakako trebali kupiti, spržiti ili downloadati.

Pročitajte i ovo Najbolji maturanti Bolji rezultati nego lani Najbolji u Hrvatskoj: Oni su maturu riješili gotovo bez greške - "Nisam vjerovao da to mogu" Slika nije dostupna Još jedno ZNAČAJNO PRIZNANJE! Evo koji je hrvatski grad među tri najbolje kongresne destinacije

Albumi godine by Zoran Stajčić:

1. The Dead Weather 'Horehound' (Third Man Records / Menart)

- Sve je počelo u siječnju ove godine kad je Jack White u svoj 'Third Man' studio pozvao Alison Mosshart iz grupe The Kills, zatim Jacka Lawrencea s kojim svira u Raconteursima, i Deana Fertitu iz Queens Of The Stone Age na neobavezni session. Taj session je spontano potrajao dva i pol tjedna, a 'slučajno' okupljena četvorka je prionula na posao kao da im je to nešto posljednje što će u životu raditi. Nepatvoreni rock otkivak, koji šalje jasnu poruku da je rock još uvijek mlad, uzbudljiv i pogodan za eksperimente, ali samo u rukama onih čija srca su otvorena za tu vrstu glazbe. Možda je članovima benda bilo lako ostaviti svoja ega ispred vrata Third Man studija, ali ipak kako će se nositi s tim da je 'Horehound' nešto što se obično okaraterizira kao usputni projekt?

2. Them Crooked Vultures (RCA / Sonny Music / Menart)

- Još jedan 'usputni projekt' koji je okupio Josha Hommea iz Queens Of The Stone Age, Davea Grohla iz Foo Fightersa i Johna Paula Jonesa iz Led Zeppelina. Bez previše filozofije, očekivalo se da će to zvučati kao hibrid Queens Of The Stone Age i Led Zeppelina, i na kraju krajeva tako i zvuči. Koliko god je ta konstatacija jednostavna za izreći, toliko je prokleto riskantno bilo upustiti se u tako nešto. Letvica je od starta bila previsoko podignuta i sve je moglo otići dovraga, ali nije. Ispalo je da je Them Crooked Vultures jaka karta za igru. Kao da dolazi vrijeme kad glazbenicima matični bendovi predstavljaju sve veći uteg oko nogu jer ih uglavnom sputavaju. Na ovakav način dolaze do oduška, a čini se kako je upravo taj odušak, esencija koju želi i publika.

3. Doves 'Kingdom Of Rust' (Virgin / Dallas Records)

- Alternativni britanski rock bend iz Wilmslowa objavio je definitivno najbolji album u svojoj karijeri. Andy Williams, Jimi Goodwin i Jez Williams objedinili su svoje korijene iz vremena dok su pod imenom Sub Sub svirali dance pop, s rockerskom zrelošću koja im je došla s godinama i naravno s 'miljama u nogama'. Toliko ugodno iznenađenje da se s pravom našlo na ovoj listi.

4. Morrissey 'Years Of Refusal' (Polydor / Universal Music)

- Što je stariji, sve je čvršći. To bi mogao bti najkraći opis Morrisseyeve karijere. Njegov deveti solo album je nešto najžešće što je snimio u životu. Nevjerojatna živost i fluidnost prožima tijelo odmah nakon uvodnih taktova 'Something Is Squeezing My Skull'.Koliko god paradoksalno zvučalo, ovaj nadaleko poznati senzibilni sitničavac je trenutno jedan od najbolje raspoloženih rokera na sceni. Čak je na album stavio preporuku: Play very loud.

5. Chris Cornell 'Scream' (Interscope / Universal)

- Glazbeni zaokret godine. Okorjeli roker ušao je u R&B udružio se s Timbalandom. Legendarni glas Soundgardena i Audioslavea odlučio se za potpuni zaokret, svjesno znajući da takav eksperiment za većinu njegove publike znači spaljivanje svih mostova iza sebe i odlazak u neizvjesnost gdje ga stari obožavatelji neće slijediti. Ali čovjek mora pratiti svoj put, pa kud puklo, da puklo. Potpisao je i pjevao na nekoliko albuma za koje se pokazalo da su bili ključni za promjenu toka rocka i stvarno bi bilo maloumno tvrditi da je njegov izlet u potpuno drukčiji stil neka vrsta izdaje. Umjesto polaganog truljenja i padanja u zaborav, odlučio je zasjati u novom svjetlu, makar ga to spržilo. U tome je uspio. Za tako nešto spremni su jedino veliki umjetnici.

6. One Piece Puzzle '13 zlatnih hitova' (Menart)

- Debi koji je promijenio je situaciju na domaćoj alter rock sceni debelo u korist ovog energičnog, provokativnog, inteligentnog, žestokog i nadasve zaraznog kvarteta koji je pojam crossovera podigao na jedan viši stupanj. imalo ne troše riječi, a kroz nekoliko stihova po pjesmi im doslovce polazi za rukom ocrtati stvarnost koja ih okružuje, potpuno razumljivo izreći svoj stav i što je najvažnije sve to prezentirati kroz glazbeno ludilo precizne svirke koja bi se mogla okarakterizirati kao moderni metal-elektro-punk hibrid u kojem čak ne nedostaje ni etno začina. Kako to sve zvuči? Kao istovremeni napada roja osa i bagera dok vrišteći vokal iz megafona nemilosrdno ukazuje kakva je bljutava masa naše društvo. Najbolji domaći album ove godine. A možda i šire.

7. Pearl Jam 'Backspacer' (Universal Music)

- Rock institucija, ili čak možda katedrala rocka po svemu što su do sada napravili, no ovo nije mjesto za dijeljenje pohvala za minuli rad, već lista najboljih audio minuta snimljenih ove godine. Pearl Jam je snimo ‘svega’ 37 minuta. No time su rekli i više nego dovoljno. Opet su dokazali svoju vrhunsku formu, no ovaj put su puno živahniji i dinamičniji. Ima li to veze s političkom situacijom u SAD-u? Naravno. Pearl Jam i američki predsjednici funkcioniraju po zakonu spojenih posuda.

8. Tamara Obrovac 'Neću više jazz kantati' (Aquarius Records)

- Samo je Tamara Obrovac u stanju javno izdati proglas kako viće neće zapjevati, odnosno zakantati jazz i onda zakuhati jedan od najboljih funk albuma na ovim prostorima (uz dužno poštovanje pokojnom Dinu Dvorniku). Istarski melos je ugradila i u funk shemu i opet se našla u pobjedničkoj situaciji. Na albumu se nalazi i jedna od najboljih interpretacija pjesme 'Galeb i ja', kao i uspješna kolaboracija s Rambom Amadeusom. ako uistinu više i ne zapjevati jazz, dala je dovoljno materijala da joj se to niti u jednom trenutku ne zamjeri, jer ona je odavno nepresušno vrelo dobre glazbe.

9. St!llness 'Globalno zatupljivanje - paket za preživljavanje' (Menart)

- St!llness je ove godine pred najtežim trenutkom u karijeri koji je još znan i kao izdavanje drugog albuma. Trenutak kada pada odluka za ostajanje, ili nestajanje. Grupa je uspjela nastaviti uspješni niz nakon 'Sve što znam o životu je odabrao Đelo Hadžiselimović'. Drugi album je snimljen u najpoštenijoj glazbenoj maniri i kao takav predstavljen tržištu. Potpuno je ogoljen i stručnim terminom rečeno – osušen. Nema tu efekata, varanja, ili trikova. Vrući crossover rocka i reggaea sa zapaprenim rimama u kojima nema milosti za nikoga i ništa. Možda nemaju para, ali imaju muda. A s tim smo na domaćoj sceni uvijek u deficitu.

10. JJ Cale ‘Roll On’ (Because Music / Dancing Bear)

- Karijera J.J. Calea je nešto poput odnedavno popularnog 'Čudnovatog slučaja Benjamina Buttona'. Doslovce od svog prvog albuma iz 1958. ima imidž iskusnog starca, kao kao da nikad i nije bio mlad. 'Roll On' je zgotovio u sedmoj deceniji svog života. Na prvu loptu radi se o klasičnom J.J. Cale albumu, koji ne nudi neko neočekivano iskustvo, no sa svakim narednim slušanjem 'Roll On' pokazuje svoj novi sloj koji ga čini neodoljivim, jednako po životnoj mudrosti koje oštroumnom kantautoru ne manjka kao I načinu na koji to radi. Cale je odan svom šturom stilu, ali bogatstva melodije koju nudi 'ispod tezge' je nešto što se osjeti tek kad se iz čista mira zapjevuše i odfućkaju melodije dok album i ne svira.

Albumi godine by Marko Podrug:

1. Pearl Jam 'Back Spacer' (Universal)

- Ostati u vrhu svjetske rock produkcije i puniti dvorane petnaestak godina nakon umirovljenja grungea, a pritom ne izgubiti na uvjerljivosti, žestini i uzbudljivosti, fenomen je koji se rock bendovima ne događa svakoga dana. Štoviše, posljednji album Pearl Jama jedno je od njihovih ponajboljih ostvarenja, uz bok 'Tenu' i 'Vs.-u', na kojemu uspješno okončali prijelaz iz mladenačke depresije u zrelu turobnost. Album je, među ostalim, iznjedrio 'Just Breathe', još jednu baladu koja će ostati vječno upisana u povijest rocka.

2. Let 3 'Živa pička' (Dallas Records)

- Dupli CD riječkih rokera koji prati njihovo prvo DVD izdanje, snimljeno je u bivšoj tvornici papira Hartera u Rijeci i pravi je kontraargument svima koji danas tvrde da glazbe Leta 3 ne proizvodi dovoljan efekt ako se konzumira bez vizualnog doživljaja. Drugim riječima, 'Živa pička', koncertni nastavak 'Živog kurca' iz 1996., dokazuje da glazba neukrotivih Riječana i dalje sasvim dobro funkcionira i kad je lišena cirkusiranja na pozornici. Dobar punk je dobar punk, a 'Sam u vodi', 'Ne trebam te', 'El Desperado', 'Vjeran pas' i ostali hitovi poderat će vam uši bili vi na koncertu Leta 3 ili se izležavali na kauču.

3. Ramirez 'Divovi i kamikaze' (Menart)

- Čvršće gitarističko 'uvjerenje' i nova razina melankolije, odlike su trećeg albuma zagrebačkog Ramireza. Grupa je pomalo odustala od hvatanja iluzije zvane masovna obožavanost, što je, kako to obično biva, rezultiralo uratkom u kojemu se uživa od prve do zadnje pjesme. Nepravedno medijsko zapostavljanje benda Aljoše Šerića tako je pogodovalo maloj, ali vjernoj skupini fanova, jer je više nego očito da članovi Ramireza sve više rade albume iz vlastitog gušta, a sve se manje ravnaju po nacionalnom ukusu. Pjesme 'Sedam', 'Diši' i 'Učini nešto danas' vrhunci su ovogodišnje pop poetike u Hrvata.

4. Sonic Youth 'The Eternal' (Matador Records)

- Njujorška grupa koja je postavila osnovne postulate alternativnog zvuka u osamdesetima, na novom albumu pokazala je iznimnu vitalnost, kojoj nije naškodio ni poduži scenski staž, niti trogodišnja stanka, koliko je prošlo od zadnjeg albuma. Sonic Youth su se vratili nezavisnoj, 'maloj' diskografskoj kući i uspješno oživjeli sve ono što ih je krasilo na početku karijere - kaotičnost, lucidnost i melodičnost.

5. Darko Rundek & Cargo orkestar - 'Live u Domu omladine' (Menart)

- Koncerti Darka Rundeka ovise o njegovu raspoloženju i stupnju naspavanosti. Na koncert u beogradskom Domu omladine očito je došao odmoran i voljan, a kada znamo da među tamošnjom publikom ima status neosporne rock ikone, ne treba iznenaditi činjenica da je na ovom komadu plastike zabilježen jedan od najboljih i najintimnijih Rundekovih nastupa. Danas već upokojeni Cargo orkestar našao se usred odlične, gotovo fanatične atmosfere, a krajnji proizvod je jedan od ponajboljih koncertnih albuma ikada snimljenih na ovim prostorima.

6. Kandžija 'Narodnjaci' (Dallas Records)

- Razdoblje hip-hop vladavine grupe Tram 11, Blackout projecta i Bolesne braće okončao je još Edo Maajka svojim beskompromisnim, duhovitim i inventivnim pristupom repanju. No, na eksloziju drugog vala hrvatskog hip-hopa čekamo već neko vrijeme, unatoč činjenici da žanrovskih izvođača danas imamo na bacanje. Osječki reper Kandžija jedno je od imena koje je svojim cinizmom, dječačkim šarmom i iznimnim talentom za slaganje rima, odskočilo i oduševilo.

7. Green Day '21st Century Breakdown' (Reprise Records / Dancing Bear)

- Punk riffovi koji pogađaju u srce poljuljane američke demokracije odlike su posljednjeg albuma Green Daya, redovitog trna u oku vladajuće administracije. Jednostavnost i eksplozivnost udarnog hita 'Know Your Enemy' zacementiralo je stadionski status grupe Billieja Joea Armstronga, podužući im tiraže za još pokoji milijun. No, ne bez razloga - '21st Century Breakdown' ogledni je primjer punka za 21. stoljeće.

8. Nirvana 'Live at Reading' (Geffen / Universal)

- Stare i nove štovatelje lika i djela Kurta Cobaina obradovala je vijest o izlasku live albuma Nirvane na kojemu je zabilježen legendarni koncert s Reading festivala iz 1992. godine. Bilo je to vrijeme strmoglavog Cobainovog psihičkog pada i katastrofalnih nastupa, no kada se na trenutak uspio sabrati, odradio je sat i pol svirke koja je predstavila Nirvanu kakvu smo svi voljeli - bučnu, divlju, znojnu i izvan pameti. 'Drain You', 'Come As You Are', 'Lithium', 'Smells Like Teen Spirit' i ostala Kurtova 'bolesna remek-djela' izvedena na Readingu, potcrtavaju povijesnu veličinu jedne tragične rock ikone.

9. Gossip 'Music For Men' (Columbia)

- Što se događa kada se susretnu punk i disco - ekplozija, implozija ili ništavilo? Ako je suditi po onome što su nam ponudili punašna Beth Ditto i njezin bend, spajanje nespojivog itekako je izvedivo. Punk-disco kakvog ga zamišljaju Gossip spaja soulom obojan vokal, ponešto 'elektro-instalacija' i post-punk melodije, koje su zarazne već na prvo slušanje.

10. Alice In Chains 'Black Gives Way to Blue' (Virgin Records / Dallas Records)

- Povratnički album ključne grunge grupe koja nije izgubila na kvaliteti, uvjerljivosti i snazi. Slučaj grupe Alice In Chains još je i teži jer predstaviti se staroj publici s novim pjevačem, izazov je koji je 'došao glave' i puno poznatijim bendovima. No, William DuVall prihvatio se mikrofona kao da mu Cantrell, Inez i Kinney već godinama čuvaju leđa. 'Black Gives Way to Blue' sadrži prepoznatljivi tmuran i moćan zvuk, kakav je izgradio pokojni Layne Staley.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene