Francuski filmaš Eric Rohmer, međunarodno poznat po filmovima koji se bave složenošću romantičnih odnosa i kao jedan od pionira francuskog novog vala šezdesetih godina prošlog stoljeća, umro je u 90.godini.
Podijelite
Producentska tvrtka Les Films du Losange priopćila je da je Rohmer umro danas u Parizu, no uzrok smrti još nije objavljen. Među najpoznatijim Rohmerovim filmovima su 'Moja noć kod Maud' i 'Claireino koljeno'. Snimao je sve donedavno, odnosno sve do njegovog posljednjeg filma 'Ljubav Astree i Celadon' 2007. godina.
Rohmer je u filmskoj umjetnosti debitirao početkom pedesetih godina prošlog stoljeća. Na Venecijanskom filmskom festivalu 2001. dodijeljena mu je nagrada Zlatni lav za njegov ukupni rad. Rohmer je rođen u Nacyju 1920. kao Jean-marie Scherer. Nakon kratke učiteljske karijere počeo je pisati o filmovima i 1950. je osnovao La Gazette du Cinema s budućim novovalnim redateljima Jean-Luc Godardom, Francois Truffautom i Jacquesom Rivetteom. (Hina)