Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Operativan za godinu ili dvije

Sjeverna Koreja nastavila rad na lakovodnom reaktoru

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Sjeverna je Koreja nastavila rad na eksperimentalnom lakovodnom nuklearnom reaktoru, u potezu koji mogao povećati njezine sposobnosti da proizvodi više materijala za nuklearno oružje, objavio je internetski portal 38North.

Rad na reaktoru koji je bio obustavljen u prosincu, vjerojatno zbog smrti Kim Jong-ila, sada je ponovo pokrenut, objavio je taj specijalizirani internetski portal koji vodi američko-korejski institut pri sveučilištu Johna Hopkinsa. Vijest se temelji na satelitskim snimkama od 30. travnja.

Pročitajte i ovo Nuklearni arsenal Sjeverne Koreje Testiraju moćno oružje Sjeverna Koreja pokrenula i drugi nuklearni reaktor: Novi izvor plutonija učinit će ih još većom prijetnjom Kim Jong Un - 2 Pripremaju brze udare Zastrašujuća prijetnja: "Nećemo oklijevati s nuklearnim napadom..."

>> Sjevernokorejske rakete ponosno izložene na paradi su - lažne!

Nastavak gradnje dolazi u vrijeme kada je Pjongjang napredovao u pripremama za treći nuklearni test, iako ga od toga odlučno odgovaraju i upozoravaju Kina i Sjedinjene Države.

'Gradnja lakovodnog reaktora (reaktora koji za hlađenje koristi običnu vodu), kao i nastavak aktivnosti u postrojenju za obogaćivanje uranija u Jongbjonu, važna je naznaka da Sjeverna Koreja namjerava nastaviti rad na nuklearnom programu', piše 38North.

Portal navodi kako bi reaktor mogao biti operativan za godinu do dvije. Sjeverna Koreja tvrdi da joj reaktor treba za proizvodnju električne energije.

Istovremeno je Reuters objavio, pozivajući se na izvore bliske razgovorima dviju zemalja, da Kina, 'tiho i nježno' pritišće Sjevernu Koreju da odustane od trećeg nuklearnog pokusa, ali nije poznato kako Pjongjang reagira na te pritiske.

Ako Sjeverna Koreja izvede test, za koji su navodno pripreme već odmakle, Peking razmatra mogućnost provedbe nekih mjera protiv nje, dodaje isti izvor.

Koreja test planira u blizini planine Čangbai, gdje izvela prva dva pokusa 2006. i 2009., koja se nalazi uz granicu s Kinom. Službeni Peking strahuje od moguće radijacije i utjecaja na okoliš i, kako kaže izvor, 'nije nimalo sretan' što postoji mogućnost i trećeg pokusa na istom mjestu.

Nije poznato hoće li sjevernokorejski režim, koji se u pravilu odbija povinovati pritiscima izvana, poslušati Kinu, jedinu zemlju koju donekle može nazivati savezničkom. (Hina)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene