Tvrdnje Sjeverne Koreje da je uspješno detonirala hidrogensku bombu međunarodna zajednica prihvatila je s rezervom. SAD, Kina, Japan i Južna Koreja u potrazi su za tragovima zračenja koje dolazi iz povučene nacije, ali zasad bez rezultata.
Pročitajte i ovo
Hitno ažuriranje
Kim Jong Un naredio masovnu proizvodnju jedne vrste oružja: Otvara to važno pitanje vezano uz Rusiju
pojačali suradnju
Putin i Kim Jong Un potpisali ugovor o međusobnoj obrani u ratu
Sjevenrokorejski dužnosnici tvrde da je razlog tehnologija koju su koristili, a koja minimalizira količinu zračenja koja odlazi u okolinu.
Postavlja se pitanje i može li toliko tehnološki nazadna zemlja uistinu proizvesti hidrogensku bombu. Mirror se pozabavio tehnološkim sposobnostima izolirane nacije kojoj je na čelu mladi vođa Kim Jong Un.
Internet u Sjevernoj Koreji
Kao i svaki aspekt života u Sjevernoj Koreji, i tehnologiju čvrsto kontrolira Kim Jong Unov opresivni režim. Prema posljednjim podacima, zemlja je 2014. godine imala 1024 IP adrese povezane s globalnim internetom, dok ih primjerice Velika Britanija ima milijune.
Umjesto da pristupaju internetu kao mi, u Sjevernoj Koreji imaju internet koji se sastoji od oko 5.500 web stranica koje su pod kontrolom vlade i sastoje se uglavnom od propagande.
Internet je dostupan samo određenim organizacijama i rezerviran je za vanjske poslove, vanjsku trgovinu i turističke informacije. Obično za cijelu organizaciju postoji samo jedna e-mail adresa.
Čak su i računalni sustavi koje koriste, generaciju ili dvije iza ostatka svijeta.
Pametni telefoni i tableti
Oni su u Sjevenoj Koreji prisutni, ali samo u rukama privilegiranih. Posjedovanje mobilnog telefona je statusni simbol. Iako je na ulicama Pjongjanga moguće vidjeti ljude koji ih nose i koriste bitno je naglasiti da je mobilna telefonska mreža odsječena od ostatka svijeta.
Ponekad se pametni telefoni krijumčare od članova rodbine iz zemalja kao što su Japan ili Kina, ali koristiti ih za pozive izvan zemlje je ilegalno. Postoji i sjevernokorjeski Android. Zove se Samjiyon (po slavnoj borbi protiv Japanaca 1939. godine), proizvodi se u Kini, a sastavlja u Pjongjangu. Ne podržava korištenje WiFi-ja. Sadrži aplikacije poput one za pisanje misli o bivšem vođi Kim Il Sungu, ali navodno i popularnu igru Angry Birds.
Dim i ogledala
Kim Jong Una redovito se fotografira u inspekciji oružja i kako gleda u računalne monitore. Ali stručnjaci tvrde da to nije uvijek kako se čini. Često se na fotografijama čini da računala uopće nisu uključena i tu su da 'poziraju' pred publikom koja ne zna razliku.
Tehnologija koju Kim Jong Un želi unaprijediti tiče se vojske. Novac koji zemlja ima desetljećima se ulaže u vojsku. No, unatoč tome malo je vjerojatno da će u skorašnje vrijeme pokušati napasti vanjski svijet jer još nemaju tehnologiju koja im je potrebna.
Ako bomba i je detonirana, stručnjaci se slažu da ju Sjeverna Koreja još ne može staviti na raketu, a još manje navoditi tu raketu do željenog cilja, piše Mirror. Nedavni događaj zapravo je za cilj imao privlačenje pozornosti.