Sporazum je stupio na snagu u siječnju, nakon godina međunarodnih nastojanja. Njime se poziva Teheran da obuzda svoj kontroverzni nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija koj su mu nametnuli SAD i druge države. Iran odbacuje tvrdnje da želi razviti nuklearno oružje.
Pročitajte i ovo
Uoči Trumpove inauguracije
Iran zaprijetio SAD-u dugim vojnim sukobom: "Nemojte ovo činiti!"
Na letu za domovinu
Oslobođena talijanska novinarka uhićena u Teheranu, oglasila se i premijerka Meloni
"Postoje neke loše strane koje bi nas trebale jako zabrinuti", rekao je Petraeus komentirajući taj sporazum tijekom sigurnosnog foruma u Bahreinu. Naglasio je da on traje 10-15 godina i da njime Iran dobiva pristup desecima milijardi dolara vrijednoj ranije zamrznutoj imovini.
Trump je tijekom predsjedničke kampanje obećao da će poništiti sporazum s Iranom kad stupi na vlast, nazivajući ga "najgorim dogovorom koji je ikada ispregovaran".
Unatoč Petraeusovoj rezerviranosti, taj bivši general je istaknuo i da "postoje neki pozitivni elementi", jer je njime zaustavljen put Irana prema nuklearnom oružju.
Saudijska Arabija i njezine sunitske saveznice se boje da bi nuklearni dogovor s Iranom mogao voditi do regionalnog jačanja dominantno šijitskog Irana koji u sukobima u Siriji i Jemenu podržava njima suprotne strane.
Petraeus je vodio američke trupe u Iraku između 2006. i 2008. godine, a od 2010. je bio zapovjednik američkog Središnjeg zapovjedništva u Bahreinu, te snaga NATO saveza u Afganistanu. Nakon toga je otišao u vojnu mirovinu i postao direktor američke obavještajne agencije CIA-e.
Tu poziciju je napustio krajem 2012. nakon što je pokrenuta istraga protiv njega zbog davanja tajnih informacija svojoj ljubavnici i autorici njegove biografije Pauli Broadwell. Priznao je krivnju, te je optužen za nemar pri upravljanju tajnim podacima. (Hina)