Temeljem raspoloživih podataka nije bilo kršenja zakona od strane MUP-a, poručio je Josipović. Josipović je pozvao da se provede sav potreban nadzor po zakonu.
Pročitajte i ovo
predsjednička utrka
Milanoviću se omaklo? Pogledajte s kakvim je sloganom Tuđman išao na izbore
izrazile potrebu
Milanović poručio Saboru: "Donesite ovu odluku o članicama NATO-a, to moramo učiniti"
'Mi smo u okviru svojih nadležnosti razmotrili konkretne događaje o kojima je bilo različitih izvješća i različitih stanovišta o onome što se dogodilo, i temeljem raspoloživih podataka zaključili smo da nije bilo kršenja zakona u primjeni određenih mjera koje zakon predviđa i stavlja na raspolaganje nadležnim državnim tijelima, posebice MUP-u', rekao je predsjednik Josipović na zajedničkoj konferenciji za novinare održanoj u Uredu predsjednika Republike.
>> Alarm: 'Velike ovlasti policije moraju imati veliki nadzor!'
>> Josipović: 'Sigurno je da će po ovome pitanju imati što raditi unutarnji nadzor u MUP-u'
Josipović je najavio da će se o konkretnom slučaju nadzora izlista telefonskih razgovora provesti nadzor prema hrvatskim propisima jer je, naglasio je, trajna briga državnih vlasti da mjere koje stoje na raspolaganju represivnom aparatu budu pod stalnim i učinkovitim nadzorom kako bi se spriječila svaka moguća ugroza ljudskih prava ili moguće nezakonitosti.
U tom smislu, dodao je Josipović, s premijerom Milanovićem dogovorio je odluke i kadrovske promjene potrebne da bi se sustav razvijao u duhu Ustava i zakona, te kako bi se primjenjivale sve mjere u borbi protiv organiziranog kriminala, te u zaštititi ljudskih prava i provedbi zakona.
Sukladno tim promjenama, Predsjednik i premijer ranije su se dogovorili o imenovanju novog ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), a danas i o razrješenju predstojnika Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Petra Miševića, najavivši pritom skoru odluku o imenovanju novog čelnika tog Ureda.
I Predsjednik i premijer istaknuli su razliku između mjera tajnog prisluškivanja i praćenja od nadzora izlista telefonskih razgovora kao blažeg oblika zadiranja državnog aparata u nečiju privatnost i prava, ali i najavili raspravu o tome treba li i taj segment doživjeti neke promjene odnosno treba li ga postrožiti.
Milanović potvrdio kako nije bilo nezakonitosti u izvještaju. Najavio otvaranje rasprave o tome tko može raspolagati s određenim podacima, primjerice ispisom poziva ili prisluškivanja istih.
'Nisam pretjerano nervozan zbog toga', osvrnuo se na to da se i njegova telefonska linija možda prati.
'Učinit ćemo sve da korupciju i kriminal učinimo teško ostvarivim. U tišini i efikasno', rekao je Milanović. 'Dosad nismo smjenjivali nikoga u sustavu nacionalne sigurnost. Ti su ljudi imali naše povjerenje', istaknuo je premijer.
Premijer Milanović istaknuo je kako ovaj zajednički nastup i mjere koje će se poduzeti idu prema učvršćivanju povjerenja u hrvatsku državu i njezine službe.
'Otkad sam predsjednik Vlade od mene ste rijetko čuli da smo nekakvi vitezovi u borbi protiv korupcije. Oni koji obično o tome puno pričaju i puno galame, najčešće su sumnjivi. Mi ćemo učiniti sve da korupciju i organizirani kriminal prije svega učinimo nemogućima i teško ostvarivima u Hrvatskoj. Ali, oni postoje i postojat će i protiv toga ćemo se boriti uglavnom u tišini i efikasno, katkad malo glasnije, ali više ovo prvo nego ovo drugo, ovo što muči javnost s pravom i što ljudima nije jasno', kazao je Milanović. (B.V./Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook