Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Paljba po SDP-u i HNS-u

BURNA RASPRAVA U SABORU 'Pišete zakon protiv Dinama, HNS-a i Zdravka Mamića'

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Izmjene i dopune Zakona o sportu, koje predlažu Klubovi zastupnika SDP-a i HNS-a u cilju transparentnijeg financiranja i podizanja standarda za dužnosnike u sportu te definiranja javnih potreba u sportu, izazvale su brunu saborsku raspravu pa su neki oporbeni zastupnici optužili predlagače da daju "nogometne izmjene", a neki i da su izmjene uperene protiv Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), Dinama i Zdravka Mamića.

Franjo Lucić (HDZ) optužio je SDP i HNS da pišu zakon protiv ljudi koji rade u sportu i da ih "svojim uredbama žele silom maknuti".

Pročitajte i ovo Zdravko Mamić na konferenciji za novinare - 5 Bivši čelnik Dinama Zdravko Mamić dao intervju, komentirao i izbore u Hrvatskoj: "Ja mogu glasati" Predrag Štromar i Andrej Plenković U tri izborne jedinice HNS dogovorio izlazak na izbore s HDZ-om: "Očekujemo jedan do dva mandata"

"Vi pišete zakon protiv Dinama, protiv Hrvatskog nogometnog saveza , protiv Zdravka Mamića. To treba izričito reći. Može vas biti sramota. Uništavate hrvatski sport, ali nećete uspjeti i uništiti ljude koji su pridonijeli razvoju hrvatskog nogometa", žustro je rekao Lucić. Optužio je SDP i HNS da izmjene i dopune Zakona o sportu donose na prečac, po kratkom postupku, kao u vrijeme komunističke partije i Staljina.

Srđan Gjurković (HNS) odgovorio je Luciću da brani Hrvatski nogometni savez jer brani HDZ koji ondje ima 11 od 17 članova izvršnog odbora. "Neka javnost zna tko je protiv uvođenja reda i transparentnog financiranja", dodao je.

Podsjetio je da zakonske izmjene predlažu zato što im nije prihvatljivo da je nekome zbog neprimjerenog ponašanja zabranjeno prisustvovanje sportskim natjecanjima, a da im istodobno bude dozvoljen rad u sportu .

"Dužnosnici u hrvatskom sportu trebaju biti primjer djeci i građanima da se bave sportom", dodao je.

Branko Bačić (HNS) uzvratio mu je da je Hrvatska narodna stranka podržala kandidaturu Andre Vlahušića za dubrovačkog gradonačelnik iako je imao izrečenu pravomoćnu presudu te mu poručio kako bi bilo dobro da su tu bili politički vjerodostojni.

Mamić opalio po Ostojiću: On laže! Spreman sam se sutra podvrgnuti detektoru laži!

"Važan je sport, ali ništa manje važna nije pozicija dubrovačkog gradonačelnika", dodao je, a Gjurić mu je odgovorio kako bi mu bilo drago da i HDZ ubuduće predlaže zakonske izmjene i dopune koji će podizati moralne i etičke standarde.

Sunčana Glavak (HDZ) optužila je vladajuće da politiku uvode u sve pore sporta te im spočitnula da predlažu izmjene Zakona o sportu, bez cjelovitog rješenja i bez temeljnog strateškog dokumenta, nacionalnog programa sporta, koji bi odgovorio što se želi od sporta i sportaša.

"Ad hoc izmjenama nećemo ništa postići. Treba nam cjelovit dokument, a ne samo za nogomet", dodala je.

Marija Lugarić (SDP) odgovorila joj je da im namjera i nije bila predlagati cjelovito zakonsko rješenje za sport, što će resorno ministarstvo predložiti uskoro, već rješavati goruće probleme i teškoće u sportu, kad je riječ o trošenju javnog novca i definiranju javnih potreba u sportu.

"Milijuni javnog novca curili su dok čekamo 'velike dokumente'", dodala je.

Zastupnici o izmjenama zakona raspravljaju po klubovima.

Grbin: Zakon donosimo zbog uvođenja reda u sport, a ne zbog Mamića

Izmjene zakona o sportu ne donosimo zbog Mamića nego zbog uvođenja reda u sport, rekao je Peđa Grbin (SDP) te objasnio zašto su klubovi zastupnika SDP-a i HNS-a uputili u saborsku proceduru taj zakonski prijedlog.

Grbin ističe kako se na taj način svima onima koji su se ogriješili o Zakon o sportu, koji regulira sprečavanje nereda na stadionima, želi onemogućiti ne natjecateljsko, već upravljačko sudjelovanje u sportu.

"Ako izazivate nerede na sportskim natjecanjima, ako kršite odredbe koje reguliranju pitanje finaciranje rada sportskih organizacija, onda nemate što tražiti u sportu. Ali, ne kad odluči politika, nego sud", dodao je.

Time se, dodaje, regulira i pitanje ustrojstva skupštine kao najvišeg tijela upravljanja u županijskim i nacionalnim sportskim savezima koji imaju izuzetne ovlasti uređivanja načina vođenja sportskih natjecanja u pojedinom sportu.

Hoće li Pero, Marko ili Janko biti na čelu sportskog saveza ili skupštine, nije važno. Važno je da ne budu zapostavljeni ako su u sukobu s vladajućom nomenklaturom, kaže Grbin.

Osim toga, najveći sportski klubovi moraju javno i transparentno prikazati na koji način troše svoj novac, rekao je pitajući se: "Kome pri zdravoj pameti to može smetati?"

Ante Kulušić (HDZ) spočitnuo je predlagateljima da su izmjene Zakona o sportu dali "u zadnji čas" kako bi se izbjegla javna rasprava i zainteresirana sportska javnost.

"Zašto se odustalo od sveobuhvatnog Zakona o sportu koji je prošao javno raspravu? Zašto u svrhu predizborne kampanje žrtvujemo interes hrvatskog sporta?", upitao je i zaključio: "To je ogledni primjer funkcioniranja aktualne vlasti".

"Ako ima nezakonitosti u sportu, time se trebaju baviti institucije pravne države a ne političari deklarativno", dodao je i rekao kako sport i sportaši od tih izmjena neće imati ništa.

Replicirao mu je Željko Jovanović (SDP).

"Ove promjene idu u korist sporta i sportaša, a protiv muljatora i lažnih menadžera i onih koji su sportaše reketarili odvraćajući ih od toga da se bave sportom", dodao je te podsjetio da su za aktualne vlade donesene naknade za vrhunske sportaše, povećan iznosi za školski i akademski sport, a Hrvatska je dobila i domaćinstvo Europskih sportskih igara.

"Koliko ste napravili vidi se po tome što sjedite u Saboru, a ne u Vladi", odvratio mu je Kulušić.

Jovanović je pak naglasio kako su izmjene garancija da postoji snažna politička volja da nitko nekažnjeno ne može varati hrvatske građane, sport i sportaše i da će sada svi morati objavljivati financijske izvještaje.

"Huligani iz svečanih loža izjednačeni su s onima na tribinama", dodao je.

Petar Baranović je u ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke - reformista - rekao da će podržati zakonske izmjene.

"Politiku treba maknuti iz sportskih saveza i s ključnih funkcija i uprava klubova koji se financiraju javnim novcem", rekao je ocijenivši dobrim što zakon konačno uvodi obvezu izrade programa javnih potreba u sportu i kriterija po kojima jedinice lokalne samouprave mogu financirati klubove, stadione i sportske dvorane.

Dragutin Lesar također najavljuje da će glasati za zakon, prihvate li se i predloženi amandmani, jer voli Dinamo, ali ne one koji njime vladaju u privatnom interesu.

"Prekršitelji iz sporta van", poručio je.

Sabor je završio s radom, a sutra će glasovati o raspravljenim točkama.(Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene