U priopćenju se, uz ostalo, ističe da je na sjednici, održanoj u Zagrebu, pozitivnim ocijenjen prosvjed koji je potaknula Građanska inicijativa za autoplin, a čije su održavanje podržale obje udruge. Prosvjed je, ocjenjuje se uz ostalo, ukazao na neodrživo stanje na hrvatskom tržištu, gdje država određuje cijenu ukapljenog naftnog plina, odnosno autoplina.
Pročitajte i ovo
Drama u Njemačkoj
Napad u školi: Mladić plinom ozlijedio učenike i nastavnike, policija traga za njime
Udar na novčanik
Dnevnik Nove TV doznaje: Od prvog listopada plin poskupljuje do 25 posto
Udruga za ukapljeni naftni plin reagirala je i na izjavu predsjednika Uprave INA d.d. Tomislava Dragičevića o, kako se navodi u priopćenju, potrebi poskupljenja autoplina.
>> Pred INA-om prosvjed zbog nestašice plina
Tu izjavu, stoji u priopćenju, 'gospodarstvenici smatraju u najmanju ruku smiješnom kada se zna da je cijena autoplina u Europi u pravilu 50 posto od najviše cijene Eurosuper 95 benzina, što bi značilo da bi već sada cijena autoplina od 3,35 za litru trebala biti niža, a nikako viša',
Hrvatska ima ukapljenog naftnog plina u suvišku i kao takav može poslužiti i kao strateški alternativni energent kakvim su ga već odavno proglasili SAD, Velika Britanija, Japan, Rusija i dr., navodi se, uz ostalo, u priopćenju.
Članovi UNP udruga ističu da su zbog 'složene situacije u Hrvatskoj zatražili monitoring europskih asocijacija za UNP i drugih sukladnih asocijacija i lobističkih organizacija EU', navodi se, uz ostalo, u priopćenju.