Studija Simona Benhamoua iz Središta za funkcionalnu i evolutivnu ekologiju iz Montpelliera provedena je tako što se zelenim kornjačama (Chelonia mydas) u Indijskom oceanu na glavu stavio jak magnet, a na oklop signalni uređaj Argos.
Pročitajte i ovo
NEOBIČAN PRIZOR
Željeznički promet na istoku Engleske prekinula - kornjača: "Na pruzi u smjeru Norwicha je orijaška kornjača..."
Krijumčarima strog kazna
Velika operacija mornarice: Iz ruku krijumčara spašeni morski divovi zaštićene vrste, konačno pušteni u more
Kornjače su uhvaćene u Mozambičkom kanalu, između afričke istočne obale i Madagascara, početkom razdoblja leženja jaja, a u more su puštene nekoliko stotina kilometara dalje, priopćilo je Središte. Kornjače se svake četvrte godine u prosjeku vraćaju na istu plažu gdje legu jaja četiri do šest puta uzastopce.
Kornjače koje su nosile magnet koji je ometao djelovanje Zemljina magnetskog polja bile su manje uspješne u pronalaženju svoje plaže, ali su na koncu ipak uspjele, što pokazuje da geomagnetsko polje nije njihovo jedino pomagalo za snalaženje u prostoru.
Znanstvenici misle da kornjače koriste i njuh, kao i neke morske ptice i golubovi pismonoše, ali tu hipotezu još treba dokazati, dodaje Središte u priopćenju.
Morska zelena kornjača druga je poznata životinjska vrsta, uz morskog psa čekićara, koja je kadra da iz Atlantskog prijeđe u Indijski ocean, unatoč suprotnim morskim strujama.