Pregled godine ne bi bilo fer početi isticanjem jedne, dvije ili nekoliko stvari ili događaja, koji su znanstveno obilježili ovu godinu. Takvih je bilo doista puno, a na nas je pao težak teret odabira najzanimljivih. Nadamo se da smo u tome barem djelomice uspjeli.
Pročitajte i ovo
Objavljene fotografije
VIDEO Otkriven identitet atentatora koji je za Ukrajinu ubio ruskoga generala
Rat u Europi
SAD objavio koliko je sjevernokorejskih vojnika stradalo u Rusiji
Pregled znanstvene 2013. godine napravili smo kronološki, radi lakšeg snalaženja:
SIJEČANJ
3. siječnja - znanstvenici analiziraju meteorit, NWA 7034, koji je pronađen u pustinji Sahara i kupljen u Maroku 2011. godine te izvještavaju kako je zapravo riječ o kamenu s Marsa s neobično velikom koncentracijom vode.
7. siječnja - Astronomi Centra za astrofiziku Harvard-Smithsonian izvještavaju kako se u našoj galaksiji, Mliječnoj stazi, nalazi približno 17 milijardi egzoplaneta sličnih Zemlji.
9. siječnja - Britanski i kanadski istraživači napravili su tablet računalo tanko poput papira i jednako fleksibilno.
25. siječnja - međunarodni tim znanstvenika napravio je funkcionalnu zraku za vuču na bazi svijetla, koja omogućava pomicanje stanica po volji.
28. siječnja - Američki istraživači u medicini razvili su bezbolnu polimersku zakrpu za kožu, koja može poslužiti za ubrizgavanje DNK injekcija bez uporabe klasične igle, a da istovremeno pojačava efektivnost iste injekcije.
Iran je uspješno lansirao majmuna u svemir i životinja se sigurno vratila na Zemlju.
31. siječnja - Europska svemirska agencija u suradnji s više arhitektonskih tvrtki dizajnira i testira 3D-isprintanu građevinu, koja se može izgraditi od materijala na mjesecu te tamo poslužiti kao baza.
VELJAČA
4. veljače - Australski inženjeri napravili su kvantni mikroskop, koji nudi razinu preciznosti bez presedana u mjerenjima bioloških sustava.
6. veljače - Američki i japanski inženjeri proizvode jestive obroke pomoću 3D printera, raznih okusa i teksture. Ti obroci bi ubuduće mogli zamijeniti klasične obroke koje koriste astronauti u svemiru.
Znanstvenici otkrivaju žive bakterije u jezeru Whillans duboko pod ledom na Antarktiku.
15. veljače - meteorit težine 10 tona eksplodirao je iznad grada Čeljabinska u Rusiji, izazvavši jak zračni udar, koji je ozlijedio više od 1.000 ljudi.
Asteroid 2012 DA14 koji ima masu 130,000 tona prolazi samo 27.000 kilometara iznad površine Zemlje. To je i najbliži prelet asterioda iznad Zemlje ikad zabilježen.
22. veljače - Podaci prikupljeni iz sibirskih ledenih pećina otkrivaju kako kontinuirano globalno zatopljenje može dovesti do širokog otapanja pojasa permafrosta te na taj način osloboditi ogromne količine ugljičnog dioksida i metana u Zemljinu atmosferu.
27. veljače - Astronomi koriste satelit NuSTAR kako bi precizno izmjerili brzinu okretanja supermasivne crne rupe po prvi put, a otkrivaju kako njezina površina rotira brzinom nešto ispod brzine svjetlosti.
28. veljače - Otkriven je treći radijacijski pojas oko Zemlje.
FOTO Upoznajte 'diva' koji će Amerikance vratiti na tron svemirskih istraživanja
OŽUJAK
11. ožujka - Astronomi otkrivaju binarni zvjezdani sustav smeđih patuljaka WISE 1049-5319 na udaljenosti samo 6,5 svjetlosnih godina od Zemlje. To je nama najbliži zvjezdani sustav.
14. ožujka - CERN potvrđuje s vrlo velikim stupnjem sigurnosti, kako je u srpnju 2012. godine doista i otkriven Higgsov bozon.
19. ožujka - Švicarski znanstvenici razvijaju medicinski skener, koji se može ugraditi ispod kože i pratiti krvnu sliku i tlak te rezultate slati u realnom vremenu na smartphone uređaje. Ističu kako će sustav biti spreman za komercijalnu uporabu do 2017. godine.
21. ožujka - Znanstvenici razvijaju genetski napravljene t-limfocite koji su se pokazali uspješnima u liječenju akutne limfoblastične leukemije.
TRAVANJ
10. travnja - Znanstvenici razvijaju prvu objektivnu metodu mjerenja boli, direktnim promatranjem mozga pacijenata.
17. travnja - Znanstvenici razvijaju novu litij-ionsku bateriju, koja je nekoliko tisuća puta jača od trenutne tehnologije baterija te koja se i puni znatno brže. Baterija se izrađuje pomoću kompaktnog 3D dizajna, ispreplećući elektrode kako bi se maksimizirala iskoristivost površine te s druge strane smanjio njezin volumen.
21. travnja - Kompanija Orbital Sciences Corporation lansira raketu Antares po prvi puta. Lansiranje je prošlo uspješno.29. travnja - NASA-ina letjelica Cassini fotografira masivni uragan na planetu Saturnu, više od 20 puta veći od zemaljskog uragana.
SVIBANJ
1. svibanja - IBM objavljuje najmanji animirani film na svijetu nazvan "Dječak i njegov atom". Film je snimljen koristeći samo molekule ugljičnog monoksida.
6. svibnja - Američki znanstvenici uspješno pretvaraju stanice kože u koštane stanice, koristeći metodu inducirane pluripotencije.
10. svibnja - godišnja pomrčina Sunca.
Koncentracija ugljičnog dioksida u Zemljinoj atmosferi dostiže simboličnu razinu prešavši 400 milijuntih djelova po prvi put otkako se čovjek pojavio na Zemlji.
16. svibnja - U napuštenom kanadskom rudniku pronađena voda stara nevjerojatnih 2,6 milijardi godina. To je najstarija voda pronađena na Zemlji i nije zdrava za piće.
Znanstvenici otkrivaju kako blagi električni šokovi uzrokuju dugoročno poboljšanje matematičkih sposobnosti kod čovjeka.
Postavljen je novi svjetski rekord u prijenosu podataka bežičnim putem, brzinom 40 gigabita u sekundi na frekvenciji 240 gigahertza i na udaljenosti od jednog kilometra.
30. svibnja - Biomedicinski istraživači iz Edinburgha uspješno sintetiziraju ljudsku krv iz matičnih stanica.
31. svibnja - Znanstvenici pronalaze komadiće meteorita u staroegipatskom nakitu koji datira iz perioda od 3.300 godina prije nove ere.
VIDEO Oni će ići vašim tijelom i liječiti vas!
LIPANJ
13. lipnja - Američki vrhovni sud donosi presudu kojom se zabranjuje patentiranje gena koji se pojavljuju prirodnim putem.
17. lipnja - TOP500 izvještava kako je kinesko super računalo Tianhe-2 najjače u svijetu i sposobno izvesti 33 kvadrilijuna operacija u jednoj sekundi.
Proizvođač oružja MBDA iz Njemačke razvija visokoenergetski laser, koji može uništiti rakete, projektile i letjelice u letu.
20. lipnja - Dodavanjem srebra u antibiotike ih čini 10 do 1.000 puta efektivnijim u borbi protiv infekcija, pokazala je jedna znanstvena studija.
24. lipnja - Otkriven je 10.000-ti objekt koji se nalazi u blizini Zemlje. Otkrili su ga astronomi sa Sveučilišta Havaji.
SRPANJ
3. srpnja - Japanski znanstvenici uzgojili su funkcionalnu jetru iz matičnih stanica i uspješno je transplatirali u miševe.
6. srpnja - Znanstvenici izvještavaju kako u jezeru Vostok duboko ispod leda na Antarktiku postoji brojan mikrobski život, a uzeli DNK uzorke iz 3.000 sićušnih organizama, čiji su uzorak uzeli iz navedenog jezera.
10. srpnja - Bespilotna letjelica X-47B tvrtke Northrop Grumman postaje prva u svijetu koja izvodi uspješno slijetanje na nosač aviona.
1. srpnja - Kanadski tim AeroVelo osvaja nagradu Sikorsky za razvoj helikoptera na ljudski pogon, kojim su poletjeli dovoljno dugo vremena i dovoljno visoko u zrak da odnesu pobjedu. Natjecanje je počelo prije 33 godine.
16. srpnja - NASA-in rover Curiosity prešao je svoj prvi kilometar otkad je sletio na Mars u kolovozu 2012. godine.
17. srpnja - Britanski istraživači u medicini napravili su pametni kirurški nož sposoban prepoznati i rezati samo kancerogeno tkivo.
19. srpnja - Po treći put u povijesti Zemlja je fotografirana iz vanjskog dijela Sunčevog sustava. Fotografiju Zemlje i Mjeseca napravila je NASA-ina letjelica Cassini.
31. srpnja - Novi podaci iz LHC-a, bazirani na mjerenjima B mesona, mogli bi ponuditi prvi direktan dokaz postojanja nove fizike izvan Standardnog modela.
KOLOVOZ
17. kolovoza - Postignuta kvatna teleportacija. Putem metode kvantnog isprepletanja prebačeno je 10.000 kubita po sekundi na specijalno dizajniran čip.
29. kolovoza - NASA otkriva novi masivni kanjon dug 750 kilometara i dubok mjestimice 800 metara ispod grenlandskog leda. Kanjon je duži od američkog Grand kanjona.
RUJAN
11. rujna - Otkrivene ogromne rezerve podzemne vode na sjeveru Kenije.
12. rujna - NASA objavljuje i službeno da je Voyager 1 napustio Sunčev sustav. Voyager 1 u svemiru se nalazi od 1977. godine.
18. rujna - Kompanija Orbital Sciences lansira letjelicu Cygnus, koja je dizajniranja za prenošenje zaliha na Međunarodnu svemirsku postaju.
23. rujna - Postignut svjetski rekord u iskoristivosti solarnih ćelija i sad iznosi 44,7 posto.
25. rujna - Proizvedena je nova vrsta materije koja potiče fotone da se ponašaju poput svjetlosnog mača iz Ratova zvijezda.
Fascinantni detalji iz biografije nobelovca Petera Higgsa!
LISTOPAD
8. listopada - Nobela u fizici za teorisjki doprinos u otkriću Higgsovog bozona dobivaju fizičari Peter Higgs te Francois Englert.
16. listopada - Ruske vlasti iz jezera Čebarkul vade 654 kilograma težak fragment meteora koji je eksplodirao iznad Čeljabinska u veljači.
22. listopada - Astronomi otkrivaju jubilarni, tisućiti poznati egzoplanet.
23. listopada - Astronomi otkrivaju dosad najudaljeniju galaksiju u svemiru.
STUDENI
3. studenoga - Potpuna pomrčina sunca.
5. studenoga - Indija lansira sondu na Mars.
18. studenoga - NASA lansira letjelicu MAVEN prema Marsu.
21. studenoga - Opservatorij neutrina IceCube napravio je prvo otkriće neutrina vrlo visoke energije na Zemlji i koji su potekli izvan Sunčevog sustava.
28. studenoga - Komet ISON prolijeće pored Sunca i djelomično preživljava bliski susret s našom zvijezdom.
VIDEO NASA bilježi nove uspjehe
PROSINAC
2. prosinca - Studija gotovo 1.000 skeniranja mozgova muškaraca i žena otkriva nevjerojatne razlike između spolova i kad je u pitanju taj organ.
3. prosinca - NASA-in teleskop Hubble pronalazi dokaze postojanja vode u atmosferi pet udaljenih egzoplaneta: HD 209458b, XO-1b, WASP-12b, WASP-17b i WASP-19b.
4. prosinca - Pronađena najstarija ljudska DNK, stara 400.000 tisuća godina. DNK je pronađena u Španjolskoj i pripada izumrloj ljudskoj vrsti Denisovaca.
10. prosinca - Izmjerena rekordno niska temperatura na Zemlji od -94,7 stupnjeva Celzija na istoku Antarktika.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook