Evo kako bi revolucionarna 'loptica' mogla spasiti brojne živote!
Piše H.J.,
08. studenoga 2012. @ 13:36
Bounce Imaging uređaj je veličine teniske loptice u koji su ugrađene kamere koje fotografiraju nepristupačne i opasne prostorije i slike šalju spasiocima i vojnicama.
Podijelite
Spasioci, vatrogasci, vojnici i policajci često riskiraju svoje živote kada, prilikom akcija spašavanja tijekom požara ili nakon potresa, odnosno tijekom policijskih i vojnih akcija, ulaze u neistražene i nesigurne prostorije u kojima vrebaju opasnosti poput urušavanja ili neprijateljskih vojnika. Iako danas postoje različiti uređaji poput robota na daljinsko upravljanje koji omogućuju pregledavanje takvih prostora, oni su najčešće skupi i s njima je teško upravljati te se ne mogu koristiti u svim situacijama.
Francisco Aguilar i Dave Young, osnivači kompanije Bounce Imaging, smatraju da su pronašli učinkovito rješenje za probleme s kojima se susreću spasioci, vatrogasci i vojnici – gadget koji izgleda poput teniske loptice i koji se prilikom operacija spašavanja ili izviđanja samo ubaci u prostoriju koju se želi provjeriti.
Ovaj se uređaj sastoji od čvrstog okruglog kućišta unutar kojeg se nalazi šest širokokutnih kamera koje su okružene infracrvenim LED bljeskalicama te se može programirati tako da kamere snimaju fotografije svakih pola sekunde do sekundu.
Fotografije se zatim šalju na pametni telefon ili tablet koji radi na Androidu i putem posebnog softvera slažu se u sliku cijele prostorije (360 stupnjeva), a kako bi se fotografije pravilno povezale pomaže ugrađeni akcelerometar i žiroskop. Na ovaj način spasioci će na svojim mobilnim uređajima moći vidjeti ima li ozlijeđenih osoba u tim prostorijama i gdje se one nalaze te im pomoći i spasiti im živote, odnosno neće riskirati svoje živote jer se neće morati probijati u nesigurne i opasne prostorije.
Young i Aguilar u planiraju poboljšati ovu 'lopticu' s dodatnim senzorima pa će, npr. vatrogascima namijeniti uređaj koji ima senzore za dim, temperaturu, kisik i slično.
Aguilar je na ideju o ovakvom uređaju za spašavanje došao kada bio volonter na Haitiju nakon velikog potresa – iako su se i tada koristile kamere za pristup nepristupačnim područjima, one su bile skupe i zahtijevale su posebnog operatera koji će njima upravljati.
Oni trenutno skupljaju novac s kojim će financirati razvoj Bounce Imaginga (njegovo testiranje očekuje se tijekom siječnja) te se nadaju da će zbog pristupačne cijene, jednostavnosti korištenja, ali male težine, njihov uređaj u budućnosti postati jedan od obaveznih alata koje će spasioci, vatrogasci i vojnici nositi u džepovima tijekom različitih operacija.
Potražnja za ovim uređajem već sada postoji te je Aguillar rekao novinarima BBC-a kako su se za Image Bounce već zainteresirala policija, vatrogasci, vojne postrojbe za razminiranje pa čak i fotografi koji bi njihov uređaj htjeli iskoristiti za pregledavanje teško pristupačnih životinjskih nastamba.