U tjednoj radijskoj i internetskoj poruci naciji, Obama je rekao da će poticaji razvoju tehnologija za iskorištavanje vjetra, sunčeve energije i geotermalne energije, smanjiti ovisnost SAD-a o fosilnim gorivima i voditi prema snažnijem gospodarstvu.
'Država koja vodi u stvaranju gospodarstva čiste energije, bit će država koja će predvoditi globalno gospodarstvo 21. stoljeća', istaknuo je Obama. Predstavnički dom je s tijesnom većinom od 219 glasova za i 212 protiv odobrio zakon koji treba postupno ogrančiti emisiju plinova staklenika u Sjedinjenim Državama, najvećem svjetskom zagađivaču s ukupnom emisijom od 7.15 milijardi tona ekvivalenta ugljičnog dioksida u 2007. godini.
Prethodna administracija Georgea W Busha odbacivala je globalne napore za zaštitu klime, poput Protokola iz Kyota. 'Zakon o američkoj čistoj energiji i sigurnosti', kako je službeno nazvan taj dokument od 1.200 stranica, stvorit će sustav ograničenja i trgovanja emisijom plinova, te osigurati ulaganja u nove izvore energije.
Pri dramatičnom glasovanju u Predstavničkom domu, čak 44 demokratska kongresnika prešla su na stranu oporbenih republikanaca i glasovala protiv, dok je osam republikanaca podržalo zakon, osiguravši mu većinu. Izgledi za prihvaćanje zakona u Senatu su neizvjesni, jer u njemu demokrati nemaju tako izrazitu većinu kao u Predstavničkom domu, a dio umjerenih ili konzervativnih demokratskih senatora ima rezerve prema zakonu.
Zakon predviđa smanjivanje emisije stakleničkih plinova iz termocentrala, tvornica, rafinerija nafte i vozila za 17 posto do 2020. godine, te za 83 posto do 2050. godine, u odnosu na razinu emisije iz 2005.Zakon traži da do 2020. godine 15 posto električne energije u SAD-u dolazi sunčevom i iskorištavanjem energije vjetra.
Obama je pozvao zastupnike u Senatu da 'iskoriste mogućnost da se postigne zajedništvo i ispune obveze prema biračima, prema djeci, Božjoj kreaciji i budućim naraštajima', kako bi postigli sporazum s Predstavničkim domom o konačnoj verziji zakona.
Pristaše zakona u raspravi su isticali da će on donijeti uštede od 240 milijuna barela nafte do 2020. i stvoriti 1.7 milijuna novih radnih mjesta, što je u tjednoj poruci naglasio i Obama. Čelnik republikanske manjine u Predstavničkom domu John Boehner u republikanskoj je radijskoj i internetskoj poruci naciji osporio prednosti zakona, tvrdeći da će on prouzročiti gubitak radnih mjesta, te poskupljenje cijena energenata i hrane.
Zakon će dovesti do prebacivanja 'milijuna radnih mjesta u konkurente kao što su Kina i Indija', rekao je Boehner. 'Troškovi koje donosi zakon nametnut će porez svakom Amerikancu koji vozi automobil ili pali prekidač za svjetlo. Taj će plan podići cijene hrane, benzina i struje', upozorio je republikanski čelnik.
Protiv donošenja zakona lobirali su trgovinska komora SAD-a, nacionalni savez proizvođača, američki farmerski ured, nacionalni petrokemijski i rafinerijski savez i druge poslovne udruge. Stručnjaci su ukazali i na potencijalne probleme u međunarodnoj trgovini, budući da zakon sadrži i odredbu prema kojoj Kongres može povećati carine na robu uvezenu iz zemalja koje ne udovoljavaju američkim normama za ograničenje emisije ugljičnog dioksida, poput Kine i Indije.