Crna plaća, crni novac, nazovimo ga kako želimo. Mrki ugljen hrani gotovo 1.500 obitelji s područja Zenice. 'Da mi je sin rekao da želi biti rudar rekao bih mu da je budala, što bih drugo rekao?', kaže Hamdo Zgrčo koji je radom u rudniku othranio troje djece. '24 godina sam u rudniku, nisam imao izbora. Nisam baš napredovao sa školovanjem', ispričao je Hamdo. Samo osam završenih razreda natjerali su ga da radi ovaj prljav, ali pošten posao.
Pročitajte i ovo
Zatvori rupu
U ovom rudniku odvija se drama, vlada ne želi spasiti 4000 rudara: "Ne šaljemo pomoć kriminalcima. Istjerat ćemo ih dimom"
Neizmjerna tuga
Akcija spašavanja završila tragično: Iz rudnika Mramor izvučeno tijelo rudara
Koliko košta ljudski život?
FOTO/VIDEO Objavljeno što je spasilo jedinog preživjelog iz aviona smrti: Poginulo više od 290 ljudi, obiteljima ponuđena odšteta
Sigurnosni rizici
Uskoro počinje novi rat? SAD najavio evakuaciju veleposlanstava, svijet strahuje od najgoreg
ponovno u klupe
Objavljen kalendar za novu školsku godinu! Uvedena je velika promjena
U sedam sati ujutro više od stotinu rudara čeka novi radni dan. Da bi zaradili dnevnicu, moraju potvrditi da su došli na posao. Prije odlaska duboko pod zemlju, ostalo je taman još vremena za cigaretu. Nimalo ih ne brine kako će njezin dim utjecati na njihovo zdravlje. Ipak rade jedan od najopasnijih poslova kojeg možemo zamisliti. Zato je u rudniku pušenje strogo zabranjeno. Samo nekoliko koraka od lifta, pretres. Onaj tko i pomisli odnijeti cigaretu u jamu, dobiva trenutni otkaz.
Sretno nam bilo!
Lift u kojem se nalazimo odvest će nas do jame Raspotočje. Trenutno se krećemo brzinom od tri metra u sekundi, sve do dubine od 400 metara. Sretno nam bilo! Riječ: sretno nismo slučajno upotrijebili. Tako se rudari pozdravljaju. Znaju koliko im sreća treba. Samo u ovoj jami dogodi se 30-ak nesreća na godinu. Nakon silaska u jamu, duga šetnja. Do ugljena kojeg treba iskopati i tunela koje treba probiti vodi težak teren – blato, nizbrdica, prepreke.
U jednom trenu nalazili smo se ispod brda, a iznad nas bila je naša zemlje visoka dva kilometra
Zbog jako puno prašine koja lebdi na sve strane, obično se jede prije posla. Iako se neiskusni poput nas lako zaprljaju putem. Počastili su nas burekom na rudarski način, prljavim rukama. Tako je inzistirao Sabrija, naš vodič. Radi se u tri smjene, prva smjena od 7 do 15, druga smjena od 15 do 23 i treća smjena od 23 do 7. Danas u smjeni ima 112 ljudi u jami, a komplet rudnik, jama Raspotočje raspolaže s 508 radnika.
'Smeta mi sunce, osjećam glavobolju'
'Ja sam završio srednju rudarsku školu 1980. Nakon toga sam se odmah zaposlio u ovoj istoj jami. I od tada radim. Radio sam kao rudarski tehničar, pa kao smjenovođa i sad sam glavni poslovođa jame', rekao je Sabrija. Kao poslovođa ne mora svaki dan silaziti u rudnik. Ali kad ostane u uredu, kaže boli ga glava. Nikad nije radio neki drugi posao. 'Jednostavno sunce mi smeta, osjećam glavobolju, slabije vidim i to je to', žali se i Hamdija.Čini se da se rudarima tijelo doista naviklo na dubinske uvjete. Pomaže i dvadesetak ventilatora za svježi zrak. U Hamdinom slučaju, u rudniku radi i njegov brat. Ali pravilo je da, kao i kod vatrogasaca, članovi obitelji ne smiju raditi zajedno, u isto vrijeme. Dok smo pričali s Hamdom, osjetili smo eksploziju.
Jama Raspotočje vapi za modernizacijom. U pogonu je 60 godina, a rudnik Zenica 130 godina. Zadnja smrtna nesreća u ovoj jami dogodila se prije dvije godine kada je poginuo jedan rudar. A najteža 1982. godine kada ih je poginulo čak 39 osoba. Gotovo da nema rudara koji nije svjedočio nesreći. Najčešće su nesreće uzrokovane ljudskom greškom. Ali i bez nezgoda ovim ljudima posao je opasan - za dišne puteve, imunitet, općenito stanje tijela. Imaju benificirani radni staž. A kad je u pitanju plaća jedino što valja, kažu, je što uvijek stiže navrijeme. U Hamdinom slučaju, riječ je o plaći od otprilike dvije i pol tisuće kuna. Na to još dobije besplatan prijevoz i 40-ak kuna na dan za topli obrok. Da bi dobili punu plaću, moraju dnevno iskopati deset tona ugljena. Cijena mu je drastično pala od vremena prije rata i Hamdo to vidi na svom primjeru.
Svake godine pogine na tisuće rudare. Najviše u Kini, njih gotovo 13 na dan. 19 godina imao je Hamdo kad je počeo raditi u rudniku. Još mu je ostalo dvije godine do mirnijeg života. Tada će umjesto plaće stizati mirovina od gotovo 1.600 kuna. Nakon 26 godina mračnog, prašnjavog, teškog i opasnog posla.