Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Dokumenti u posjedu Francuza

UN prvi znao za trgovinu ljudskim organima na Kosovu

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Povjerljivi dokument koji je pribavila TV postaja FRANCE 24 sugerira da je UN znao za trgovinu ljudskim organima na poslijeratnom Kosovu već 2003., pet godina prije nego što su tužitelji u Den Haagu prvi puta otvoriti to pitanje.

Očekuje se da će glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon, u izvješću o stanju na Kosovu, koje će u New Yorku podnijeti Vijeću sigurnosti UN, podržati provedbu istrage o trgovini ljudskim organima tijekom poslijeratnog razdoblja na Kosovu. Povjerljivi dokument sugerira da je UN znao za tu trgovinu puno prije nego što je o njoj 2008. progovorila Carla del Ponte.

Pročitajte i ovo Aleksandar Vučić o nemirima na kosovu "Vučić se priprema za invaziju, gradi baze u obliku potkove": Uznemirujuće tvrdnje uglednog britanskog lista Aleksandar Vučić bizaran šou Vučić u bizarnom nastupu objašnjavao tko sve napada Srbiju, kojim oružjem: "Imam materijale..."



Izvješće, datirano s 2003. godinom, je nepotpuna kompilacija istraga koje je proveo UNMIK, misija UN-a na Kosovu. U njemu se opisuje trgovanje organima koje se događalo od 1999. do 2000., odmah nakon kosovskog rata za neovisnost, završenog intervencijom NATO-a protiv Srbije. Dokument, koji je također pribavila talijanska novinska agencija TMnews, detaljno opisuje kako su viši zapovjednici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) pribavljali i krijumčarili organe iz Kosova i Albanije.

>> Kosovo: EU spremna pokrenuti istragu o bilo kojoj osobi

Ženama vadili organe

Navodne žrtve su većinom bili srpski muškarci, ali su uključene i žene iz drugih istočnoeuropskih zemalja. Oni su odvođeni u tajne zatočeničke centre i privatne domove u Albaniji, gdje su im vađeni vitalni organi što je završavalo njihovom smrću, navodi se u izvješću.

Povjerljivi dokument također opisuje slučajeve mučenja, pogubljenja i pokapanja Srba iz osvete za zločine počinjene protiv kosovskih Albanaca. Dokument iz 2003. nije nikada predočen policijskoj i pravosudnoj misiji Europske unije (EULEX), koja je zadužena za istragu zločina počinjenih tijekom rata na Kosovu, navodi FRANCE 24.

 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene