Očekuje se da će u Teheranu i ostalim gradovima milijuni ljudi prisustvovati skupovima kako bi proslavili krah monarhije 11. veljače 1979. i proglašenje Islamske Republike.
Događaji kojima se obilježava početak Islamske revolucije počinju svake godine 1. veljače, na dan kad se ajatolah Ruholah Homeini vratio iz egzila i postao vrhovni vođa Islamske Republike, a završavaju 11. veljače, na dan pada iranske sekularne vlade.
Islamska revolucija predvođena svećenstvom srušila je šaha, ukinula monarhiju i dovela do proglašenja Islamske Republike Irana.
Homeini je svojim djelovanjem pomogao srušiti monarhiju koja je trajala više od 2000 godina i bio je vrhovni vjerski vođa do smrti 1989., kada je imao 86 godina.
Već nekoliko tjedana iranska državna televizija emitira priloge posvećene Revoluciji i 40. godišnjici Islamske Republike.
Četrdeseta godišnjica revolucije odvija se u teškom gospodarskom trenutku za Iran pošto je američki predsjednik Donald Trump 2018. odlučio povući svoju zemlju iz nuklearnog sporazuma i nametnuti nove sankcije Iranu.
Nuklearnim sporazumom koji je 2015. potpisao sa šest svjetskih sila Iran se odrekao razvoja nuklearnog oružja u zamjenu za ukidanje sankcija, što je bila snažna injekcija za razvoj letargičnog iranskoga gospodarstva, ali i povratak u okrilje međunarodne zajednice.
No SAD se nije zaustavio samo na vlastitim sankcijama, već ultimativno zahtijeva od drugih država da ne posluju s Iranom pojačavajući gospodarski pritisak. (Hina)