Na društvenim mrežama su se pojavile snimke navodno pretrpanih bolnica u Kini, a sve zbog misteriozne bolesti koja najviše zahvaća djecu.
Riječ je o humanom metapneumovirusu (hMPV) odnosno bolesti koja se najčešće očituje u simptomima sličnim gripi ili prehladi. Među starijom populacijom, malom djecom i osobama s oslabljenim imunitetom može dovesti do ozbiljnih komplikacija kao što su bronhitis ili upala pluća.
Bolest je prvi puta identificirana 2001. godine u Nizozemskoj, a pojavljuje se najčešće tijekom hladnijih godišnjih doba.
Lokalne kineske vlasti upozorile su građane da poduzmu mjere opreza te više brinu o svojoj higijeni i zdravlju. Osim toga, odbacili su tvrdnje s interneta o mogućnosti nove pandemije slične onoj kakva je bila s COVID-19-om.
"Respiratorne infekcije imaju vrhunac tijekom zimske sezone", rekao je u petak glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning, a stručnjaci su za the Guardian objasnili zašto se vidi porast slučajeva.
"Očigledni porast slučajeva vjerojatno je dio posljedica nove tehnologije koja lakše otkriva i identificira hMPV. Također, mislim da smo sada samo oprezniji u pogledu izbijanja bolesti", rekla je doktorica Jacqueline Stephens, profesorica na Sveučilištu Flinders u Australiji.
"Svi su hipervigilantni, a kada čujete ovaj izraz "ljudski metapneumovirus", to vam zvuči nekako zastrašujuće", dodala je.
Trebamo li biti zabrinuti?
Simptomi hMPV-a su slični prehladi i to nije bolest koja se mora prijavljivati nadležnim medicinskim ustanovama kao što je bilo s COVID-19-om.
"Sigurno može izazvati ozbiljnije bolesti i zato mislim da je važno da ljudi znaju da postoji", rekao je profesor Paul Griffin iz Brisbanea i dodao da se trenutno ne može puno napraviti osim educirati ljude kako bi se smanjio prijenos.
Stručnjaci također dodaju kako hMPV nije kao COVID-19 s obzirom da postoji već nekoliko desetljeća i da postoji određena razina imuniteta u globalnoj populaciji.
Kod COVID-19 problem je bio što je to bila nova bolest koja nikada prije nije zarazila ljude zbog čega je došlo do pandemije.
"Može se izvući dobra lekcija iz pandemije kako bi se smanjilo širenje, osobito s obzirom na to da nemamo cjepiva ili antivirusnih lijekova za hMPV", rekao je Griffin i dodao.
"Sigurno ne predlažem da se vratimo na stroga ograničenja COVID-a, ali ostanak kod kuće, prakticiranje dobrog ponašanja pri kašljanju i kihanju te higijena ruku jako su važni tijekom zimske sezone", zaključio je.
O svemu se za Jutarnji list oglasio i hrvatski epidemiolog doktor Bernard Kaić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).
"Humani metapneumovirus dobro je poznat našim virolozima i epidemiolozima. 2005. godine su hrvatski virolozi pregledali uzorke krvi na protutijela i pronašli da, u dobi od šest do 12 mjeseci, 18,7 posto djece ima protutijela na taj virus. U dobi iznad 20 godina 100 posto ispitanika imalo je protutijela, kao dokaz nekadašnjeg kontakta s ovim virusom", rekao je Kaić.
Odgovorio je i na pitanje može li se hMPV proširiti iz Kine svijetom.
"Ne treba se širiti iz Kine jer je ionako prisutan svuda u svijetu sa sezonskim javljanjem poput, primjerice, virusa gripe i respiratornog sincicijskog virusa", zaključio je Kaić.
Pročitajte i ovo
Što se događa?
Misteriozna bolest hara Kinom? Pojavile su se snimke navodno prepunih bolnica...
Pročitajte i ovo
Aktualne teme
Plenković prozvao Milanovića: "Da je bio frajer pa da je bar rekao kao Orban..."
Pročitajte i ovo
U Grčkoj
Tragedija na otoku: Trudnica pala u provaliju duboku 50 metara