Svoje mjesto na listi pronašli su bankari, ekonomisti i političari koje je list Guardian proglasio krivima za nepoduzimanje akcije kako bi se spriječio najveći ekonomski krah tržišta od ' Velike depresije'. Donosimo vam imena bankara i političara koji su se našli na popisu. Cijeli popis pročitajte ovdje.
Pročitajte i ovo
Velika Gospa
Vjernici i hodočasnici okupili su se i u Trsatu: Premijer Plenković pratio misu posvećenu stradalim pomorcima
CROBAROMETAR ZA SRPANJ
Koliko birača Domovinskog pokreta podržava rad Vlade, a tko je najpopularniji političar? Jedan bilježi blagi skok!
Bankari
Alan Greenspan, direktor Američkih federalnih rezervi, zauzeo je prvo mjesto. Njega se smatra krivim da je zbog niskih kamatnih stopa i neprekidnom protivljenju reguliranja tržišta derivata prouzročio kreditnu krizu u svijetu. Njegove niske kamatne stope poticale su Amerikance da uđu u kredite za kupnju kuća, premda nisu imali sigurna primanja. 2008. godine, na saslušanju u Kongresu, izjavio je da je donio pogrešnu odluku jer je vjerovao da će se financijske kuće moći same regulirati. Nakon što je napustio funkciju šefa Federalnih rezervi, počeo je raditi za investicijsku kuću Pimco. Greenspan nije izbjegao ni kritizirati novu politiku Federalnih rezervi.
Mervyn King, guverner 'Bank of England', na listi se našao zbog svojih zakašnjelih reakcija na razvoj ekonomske krize. King je prije par tjedana napokon priznao da je kriza rezultat kolosalnih grešaka vodećih ljudi a ne samo krivnje pohlepnih bankara. Kinga će već ovo ljeto smjeniti s mjesta guvrenera.
Političari
Bill Clinton, bivši američki predsjednik, prije 13 godina je ukinuo Glass-Steagallov zakon, koji onemogućuje svakoj komercijalnoj banci u SAD-u potpisivanje emisija vrijednosnica i trgovanje njima. Taj je potez ukrokovao rađanje 'super banki'.
Gordon Brown, bivši britanski premijer, danas radi na projektima za poboljšanje uvjeta u kojima žive djeca diljem svijeta, na njihovom školovanju, smanjenju siromaštva , sa organizacijama poput UN-a.
Krah svjetske burze dogodio se za vrijeme George Busha, bivšeg američkog predsjednika. Bush je propustio zakonski regulirati tržište kako bi spriječio daljnju krizu. Bush danas uživa u svom životu u Texasu, puno vremena provodi u 'Bush Centeru', te ne želi biti pod svjetlima reflektora.
Senatora Phil Gramm, neki ekonomičari krive da je njegov prijedlog zakona (Gramm- Leach- Bliley zakon) kriv za hipotekarsku krizu 2007. godine te globalnu ekonomsku krizu 2008. godine. Upravo je Gramm onaj koji se najviše zalagao za deregulaciju i pomogao u sastavljanju zakona koji je omogućio stvaranje financijskih divova poput 'Citigroupa' i 'Bank of America'. Gramm i dalje smatra da je napravio dobru stvar, što je i izjavio prije par tjedana prilikom posjeta jednoj školi.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.