Njemačka je u ponedjeljak priopćila da bi, u slučaju da se medijska izvješća da SAD špijunira svoje europske saveznike pokažu točnim, to predstavljalo neprihvatljivo hladnoratovsko ponašanje između partnera kojima je potrebno povjerenje da bi stvorili novo transatlantsko trgovinsko područje o kojem trebaju uskoro pregovarati.
Pročitajte i ovo
Podjela dužnosti
Koji resor će pripasti hrvatskom predstavniku u EU? "Premijer Plenković ima favoritkinju, tražit će resor prema njezinu iskustvu"
Kandidati za najviše dužnosti
Iza kulisa samita u Bruxellesu: "Plenković je izrazito bio protiv njega. To šalje lošu poruku"
'Ako se potvrdi da su se špijunirala diplomatska predstavništva Europske unije i pojedine europske zemlje, jasno ćemo reći da je prisluškivanje prijatelja neprihvatljivo', rekao je Steffen Seibert, glasnogovornik kancelarke Angele Merkel. 'Nismo više u Hladnom ratu', dodao je Seibert.
>> Europska unija od SAD-a traži pojašnjenja medijskih izvješća o špijunaži
Berlin je, kako je kazao, iznenađen tim izvješćima i to je jasno dao do znanja Bijeloj kući. Angela Merkel bi vrlo skoro o tome trebala razgovarati s američkim predsjednikom Barackom Obamom, kazao je Seibert.
Na meti predstavništva EU u Washingtonu, Bruxellesu i UN-u
Gnjev američkih saveznika nakon otkrića Edwarda Snowdena, koji je radio za američku Agenciju za nacionalnu sigurnost (NSA), da SAD špijunira građane cijelog svijeta, dodatno se raspirio izvješćima da su pod prismotrom NSA bili uredi EU u Washingtonu, Bruxellesu i Ujedinjenim narodima.
Njemački Der Spiegel svoje optužbe o tome temelji na povjerljivim dokumentima do kojih je također došao preko Snowdena, a u jednom od tih dokumenata iz rujna 2010. koji je obilježen kao 'strogo povjerljiv', NSA opisuje kako je špijunirala diplomatska predstavništva Europske unije u Washingtonu.
Uz mikrofone postavljene u zgradi, izveden je i ulaz u informatičke mreže preko kojih se pratila elektronička pošta i unutrašnji dokumenti. Predstavništvo EU u UN-u je bilo pod nadzorom na isti način, pokazuju ti dokumenti.
EU traži objašnjenje, Hollande poziva da SAD smjesta prekine špijuniranje
Europska unija je zatražila objašnjenje, a njemačko ministarstvo vanjskih poslova je pozvalo američkog veleposlanika na razgovor oko spomenutih medijskih izvješća.
Francuski predsjednik Francois Hollande pozvao je SAD da 'smjesta' prekine špijuniranje EU i poručio da Francuska 'ne može prihvatiti takvo ponašanje'. Istaknuo je da se sa SAD-om može pregovarati o stvaranju slobodne transatlantske trgovinske zone tek nakon što se dobiju jamstva da se prestalo sa špijuniranjem EU. Spomenuti pregovori trebali bi, kako je bilo najavljeno, početi u srpnju.
Barroso zatražio kontrolu sigurnosti Europske komisije
Iz Bruxellesa se u ponedjeljak oglasio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, zatraživši kontrolu sigurnosti EK-a. 'S obzirom na izrečene optužbe, predsjednik Barroso je odgovarajućim službama Komisije naredio da provode potpunu sigurnosnu kontrolu', kazala je glasnogovornica Komisije Pia Ahrenkiolde-Hansen.
Italija je također zatražila 'objašnjenje' od SAD-a povodom slučaja špijuniranja europskih institucija. 'Zatražili smo neophodna objašnjenja o toj osjetljivoj stvari, a SAD nas uvjerava da će dati sva pojašnjanja vezana uz EU i zemlje članice', priopćilo je talijansko ministarstvo vanjskih poslova.
John Kerry: Većina vlada koristi 'mnoge aktivnosti'
Američki državni tajnik John Kerry je kratko izjavio da većina vlada koristi 'mnoge aktivnosti' u obrani svojih interesa, a dan ranije je glasnogovornik Ureda direktora nacionalne obavještajne službe kazao da će američka vlada diplomatskim kanalima reagirati na zahtjeve Europske unije da Washington objasni izvješće iz njemačkoga lista da Amerika špijunira svoje europske saveznike. O tim će se pitanjima, kako je rekao, razgovarati i bilateralno s članicama EU, dodavši da SAD neće javno komentirati specifične obavještajne aktivnosti.
Prema Der Spiegelu, NSA je prvo špijunirala diplomatska predstavništva Europske unije u Washingtonu i potom proširila svoje operacije do Bruxellesa. Prije više od pet godina sigurnosni stručnjaci EU su otkrili sustav prisluškivanja na telefonskoj mreži i internetu u zgradi Justus-Lipsius, glavnom sjedištu Vijeća EU, sve do glavnog stožera NATO-a u Bruxellesu, piše der Spiegel.
EU je 2003. objavila da je otkrila sustav telefonskog prisluškivanja ureda u nekoliko zemalja, među kojima u Francuskoj i Njemačkoj. Nije poznato radi li se o istom slučaju o kojem piše Der Spiegel. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook