Sjeverna Koreja zaključila je da Travis King želi utočište od "neljudskog zlostavljanja i rasne diskriminacije" u SAD-u i vojsci, objavili su državni mediji u srijedu, što je prvi put da je Pjongjang javno potvrdio da je King prešao u tu zemlju iz Južne Koreje 18. srpnja.
Pročitajte i ovo
Ni traga ni glasa
Ne zna se što je s odbjeglim američkim vojnikom: "On je potpuno u rukama Sjevernokorejaca"
Vojnik američke vojske King pretrčao je u Sjevernu Koreju u civilnoj odjeći dok je bio u obilasku zajedničkog sigurnosnog područja na jako utvrđenoj granici između dviju Koreja.
Američki dužnosnici rekli su kako vjeruju da je King namjerno prešao granicu i zasad su ga odbili klasificirati kao ratnog zarobljenika.
Sjevernokorejski istražitelji također su zaključili da je King prešao namjerno i ilegalno, s namjerom da ostane u Sjevernoj Koreji ili nekoj trećoj zemlji, objavila je državna novinska agencija KCNA.
Pročitajte i ovo
Uvjereni u pobjedu
VIDEO Ovo je trenutak ukrajinskog napada dronom na Krimski most: "Kad je došlo do eksplozije, bili smo sretni i počeli smo si čestitati"
"Tijekom istrage Travis King je priznao da je odlučio doći u DNRK zbog neljudskog maltretiranja i rasne diskriminacije u američkoj vojsci", izvijestio je KCNA koristeći službenu kraticu Sjeverne Koreje.
"Također je izrazio spremnost potražiti izbjeglištvo u DNRK-u ili trećoj zemlji rekavši da je razočaran nejednakošću u američkom društvu."
KCNA je prenio da je King bio u rukama vojnika Korejske narodne armije nakon što je prešao te da je istraga još uvijek aktivna.
Pročitajte i ovo
Odvjetnik sve demantira
Španjolska policija uhitila osam osoba s hrvatskim i talijanskim dokumentima, tvrde da su podvaljivali lažne eure
Kingov ujak Myron Gates rekao je za ABC News u kolovozu da je njegov nećak, koji je crnac, doživljavao rasizam u vojsci i da, nakon što je proveo neko vrijeme u južnokorejskom zatvoru, nije nalikovao sebi.
Američki dužnosnici rekli su da Sjeverna Koreja dosad nije odgovorila na upite o Kingu.
Pentagon je rekao da ne može potvrditi autentičnost Kingovih navoda, kako ih je prenio KCNA, te je i dalje usredotočen na njegov siguran povratak.
Glasnogovornik Zapovjedništva Ujedinjenih naroda (UNC), koji nadzire granično selo kroz koje je King prešao, rekao je da nema što dodati prethodnim izjavama.
Pročitajte i ovo
Neki turisti bez poštovanja
Dođu na odmor pa oštećuju kulturnu baštinu: Na meti im se našla i Hrvatska
"Spominjanje Kingove spremnosti da potraži utočište u Sjevernoj Koreji ili nekoj trećoj zemlji pokazuje da još uvijek nije jasno kamo želi ići", rekao je Yang Moo-jin, profesor na Sveučilištu za sjevernokorejske studije u Seulu.
Tae Yong-ho, bivši sjevernokorejski diplomat, a sada južnokorejski zakonodavac, rekao je da opis Kinga u sjevernokorejskim državnim medijima kao "ilegalnog uljeza", a ne dobrovoljnog prebjega, kao i spominjanje treće zemlje, sugerira da ga Sjeverna Koreja možda ne bi htjela zadržati dugo.
Pročitajte i ovo
Gotovo 168.000 evakuiranih
VIDEO Pripreme za potencijalne rizike: Proglasili izvanredno stanje zbog požara
"To otvara mogućnost da ga Sjeverna Koreja pošalje u treću zemlju, gdje ga američki dužnosnici mogu preuzeti i vratiti kući ako želi", rekao je u izjavi.
King se pridružio američkoj vojsci u siječnju 2021.
Suočio se s dvije optužbe za napad u Južnoj Koreji, a na kraju je priznao krivnju za jedan napad i uništavanje javne imovine zbog oštećenja policijskog automobila tijekom tirade protiv Korejaca pune psovki, prema sudskim dokumentima.
Pročitajte i ovo
Magla smanjuje vidljivost
HAK: Tijekom dana očekuje se pojačan promet na određenim autocestama
Trebao se suočiti s dodatnim disciplinskim mjerama kada se vrati u Sjedinjene Države.
Kinga je američka vojska prevezla u zračnu luku kako bi se vratio u svoju matičnu jedinicu u Sjedinjenim Državama.
On je napustio zračnu luku i pridružio se obilasku graničnog područja, gdje je pretrčao granicu unatoč pokušajima južnokorejskih i američkih čuvara da ga zaustave.