Kina je izgradila kopneni prototip nuklearnog reaktora za veliki ratni brod, prema analizi satelitskih snimaka i dokumenata kineske vlade. Snimke su dosad najjasniji znak da Peking napreduje prema proizvodnji svojeg prvog nosača zrakoplova na nuklearni pogon.
Peking već ima brojčano najveću mornaricu na svijetu i ubrzano modernizira svoju flotu. Dodavanje nosača na nuklearni pogon bio bi veliki prvi korak u ostvarenju kineskih ambicija za globalnu mornaricu koja bi mogla izazvati SAD.
"Nosači na nuklearni pogon svrstali bi Kinu u ekskluzivne redove prvorazrednih pomorskih sila, skupinu koja je trenutačno ograničena na SAD i Francusku", rekao je viši suradnik Carnegiejeve zaklade za međunarodni mir Tong Zhao, piše Euronews.
Potvrđena stara glasina
Do otkrića su došli istraživači s Instituta za međunarodne studije Middlebury u Kaliforniji dok su istraživali planinsko mjesto izvan grada Leshan u jugozapadnoj Kini. Ovo je prvi put da neka institucija s uvjerljivim argumentima potvrđuje staru glasinu da kineska vojska gradi prototip reaktora za pogon nosača aviona.
U početku su istraživači sumnjali da Kina gradi reaktor za proizvodnju plutonija ili tricija za oružje, no nakon pomnih analiza zaključili su da Peking usmjerava svoje napore na prototip reaktora za veliki ratni brod.
Reaktor, za koji dokumenti pokazuju da će uskoro biti potpuno operativan, smješten je u novom objektu poznatom kao baza 909, u kojem se nalazi šest drugih reaktora koji su ili operativni, povučeni ili u izgradnji.
Lokacija je pod kontrolom Kineskog instituta za nuklearnu energiju, podružnice Kineske nacionalne nuklearne korporacije, koja je zadužena za istraživanje i testiranje reaktorskog inženjeringa.
Ugovori za generatore pare i turbinske pumpe pokazuju da projekt uključuje vodeni reaktor pod tlakom sa sekundarnim krugom - profil koji je u skladu s mornaričkim pogonskim reaktorima, kažu istraživači.
"Projekt razvoja nuklearne energije sasvim sigurno odnosi se na razvoj nosača zrakoplova na nuklearni pogon", navode istraživači u detaljnom izvješću na 19 stranica.
Mornarica Narodne oslobodilačke vojske već je najveća na svijetu brojčano s više od 370 brodova i podmornica, što je za 130 više od Rusije. Treću najjaču mornaricu na svijetu ima još Sjeverna Koreja s iznenađujuće velikom flotom od 519 brodova.
Pentagon na mukama
SAD kao najjača zapadna morska sila na tom je popisu tek četvrti s 484 ratna broda. No SAD ima najmoderniju flotu s čak 11 nuklearnih nosača zrakoplova, što mu omogućuje da udarne skupine drži razmještene diljem svijeta u svakom trenutku. Inače, zasad jedino SAD i Francuska imaju nosače zrakoplova na nuklearni pogon.
Pentagon je postao sve zabrinutiji zbog kineske brze modernizacije svoje flote. Ističu da su njihovi napori u skladu s kineskim rastućim naglaskom na pomorskom području i sve većim zahtjevima, a zabrinutost je velika posebno u svjetlu sve glasnijih pretenzija Pekinga da pod svoj suverenitet vrati Tajvan.
S nuklearnim nosačima Kina bi postala istinska globalna mornarička sila, sposobna na otvorenim morima izvoditi u vojnom smislu sve ono što može i SAD. Zasad to još nisu u stanju bez obzira na brojnost flote - imaju tek tri nosača zrakoplova, četvrti je u izgradnji, pitanje je samo hoće li biti na konvencionalni ili nuklearni pogon, piše AP.
Prednost takvih nosača u ratnim situacijama je nenadmašiva. Za razliku od konvencionalnih domet im je neograničen - jednom kad se nađu na otvorenom moru, ondje mogu ostati koliko god je potrebno jer nema potrebe za obnovu goriva. Također, na klasičnim nosačima rezervoari za gorivo zauzimaju mnogo dragocjenog mjesta za municiju na avionima, a i mjesta za visokooktansko gorivo koje avioni koriste.
Ni kinesko Ministarstvo obrane ni Ministarstvo vanjskih poslova nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Pročitajte i ovo
novi sustav
Uvodi li HAC naplatu cestarine na dionicama koje su sada besplatne? Doznali smo što vas čeka
Pročitajte i ovo
nizozemski aerodrom
VIDEO/FOTO Drama u zračnoj luci: Vatrena stihija progutala 50 automobila na parkingu, traže se vlasnici