Obavijesti Video Pretražite Navigacija
OZBILJNA ZABRINUTOST

Sankcije već načele poslovne veze Zapada i Moskve: Neki jedu hamburgere, drugi plaču u skloništu, Rusija završila u ''smeću''

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Ruska invazija na Ukrajinu izazvala je pad ruskog kreditnog rejtinga, pri čemu je S&P snizio rejting Rusije na status "smeća", Moody's ga je stavio pod povećalo radi izglednog pada u tu kategoriju, dok su S&P i Fitch smanjili kreditni rejting Ukrajine.

S&P je snizio dugoročni kreditni rejting Rusije na 'BB+', s 'BBB-' i upozorio da bi rejting mogao i dalje padati, nakon analize makroekonomskih posljedica sankcija.

"Po našem mišljenju, do sada najavljene sankcije mogle bi imati značajne negativne učinke na sposobnost ruskog bankarskog sektora da djeluje kao financijski posrednik u međunarodnoj trgovini", kažu u S&P-u.

Ta agencija smanjila je i ocjenu Ukrajine na 'B-' s 'B'.

Ovo nije prvi put da se Rusija našla u kategoriji "smeća" (junk) po kreditnom rejtingu. Moody's i S&P poduzeli su slične korake početkom 2015. nakon što su aneksija Krima i pad cijena nafte uzrokovali krizu ruske valute rublja.

Postoji "ozbiljna zabrinutost" za sposobnost Rusije da upravlja razornim učinkom novih sankcija na njezino gospodarstvo, javne financije i financijski sustav, smatra agencija Moody's.

Rusija je još uvijek u investicijskim zonama Moody'sa i Fitcha (Baa3 odnosno BBB-), zbog jedne od najnižih razina duga na svijetu od samo 20% BDP-a i gotovo 650 milijardi dolara deviznih rezervi.

Moody's, međutim, navodi da bi "odluka da se razmotri trenutni kreditni rejting Rusije radi njegova smanjenja, odražavala negativne kreditne implikacije na kreditni profil Rusije zbog dodatnih i strožih sankcija koje su joj nametnute".

Moody's kaže da će njegova odluka ovisiti o razmjerima sukoba i ozbiljnost dodatnih zapadnih sankcija, koje su već pogodile neke od najvećih ruskih banaka, vojni izvoz i članove najužeg kruga predsjednika Vladimira Putina.

Dodao je da će odmjeriti stupanj do kojeg su značajne ruske devizne rezerve u stanju ublažiti poremećaje koji proizlaze iz novih sankcija i dugotrajnog sukoba.

Moody's je također stavio na reviziju ukrajinsku ocjenu "B3" koja je već ionako u kategoriji "smeće".

Fitch, međutim, nije čekao, te je odmah smanjio rejting Ukrajine za cijela tri stupnja na "CCC" s "B". Objašnjava pritom kako "postoji velika vjerojatnost produljenog razdoblja političke nestabilnosti, pri čemu je promjena režima vjerojatni cilj predsjednika Putina, što povećava političku nesigurnost i potencijalno potkopava spremnost Ukrajine da otplati dug".

Moody's je također upozorio da bi teški sukob mogao znatno otežati Kijevu borbu s otplatom duga.

Manja europska rejting agencija Scope, procijenila je da bi ukrajinski državni dug mogao skočiti iznad 90 posto BDP-a do 2024. sa sadašnjih oko 50%.

Sankcije već načele poslovne veze Zapada i Rusije

Neke zapadne tvrtke već su prekinule poslove s Rusijom, druge razmatraju hoće li i kako to učiniti, jer bi im provedba poslovnih aranžmana s Rusijom donijela više štete nego koristi i narušila ugled zbog negativnog stava javnosti i potrošača prema ruskoj agresiji na Ukrajinu.

Europski sportski i sektor zabave među prvima je povukao takve poteze.

Premierligaški klub Manchester United otkazao je sponzorska prava ruskog zračnog prijevoznika Aeroflota, Formula 1 otkazala je Veliku nagradu Rusije 2022., a organizatori Eurosonga rekli su da Rusiji neće biti dopušteno sudjelovati na tom natjecanju ove godine.

"Uključivanje Rusije u ovogodišnju Euroviziju dovelo bi nas na loš glas", kaže se u priopćenju Europske radiodifuzne unije (EBU).

Dell je izvijestio da je obustavio prodaju u Ukrajini i Rusiji i da će pomno pratiti situaciju kako bi odredio sljedeće korake. Nova američka pravila o izvozu u Rusiju objavljena u četvrtak uključuju računala, a Dell je prema podacima analitičke kuće IDC činio oko 6% isporuka računala u Rusiju u prošlom tromjesečju.

Američki avioprijevoznik Delta Air Lines objavio je da je obustavio uslugu dijeljenja koda s Aeroflotom.

Sjedinjene Države u četvrtak su uvele sankcije Rusiji koje ciljaju na pet velikih ruskih banaka, uključujući državnu Sberbanku i VTB, dva najveća zajmodavca u zemlji, kao i bogate pojedince, te najavile nove mjere kontrole izvoza. Države članice Europske unije složile su se u petak uz ostalo da će zamrznuti europsku imovinu ruskog predsjednika Vladimira Putina i ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova.

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna kolona 40-ak kilometara VIDEO Reporter Ivan Čorkalo na granici Ukrajine i Poljske svjedočio noćnoj mori svakog roditelja: "Muškarci to tako masovno rade"

Pročitajte i ovo Slika nije dostupna OČEKIVANA REAKCIJA Rusija vetom zaustavila usvajanje rezolucije Vijeća sigurnosti o invaziji na Ukrajinu, Kina ostala - suzdržana

Neki smatraju da će rukovodstva zapadnih kompanija nastojati prekinuti komercijalne aranžmane s Rusijom čak i ako to ne bi bili obvezni učiniti, kako bi izbjegli probleme s imidžom i odnosima s javnošću.

"Mnogi će jednostavno prekrižiti ruske kupce", kaže stručnjak za trgovinu u Centru za strateške i međunarodne studije i bivši Službenik američkog Ministarstva trgovine za izvoz William Reinsch.

Zapadni potrošački brendovi koji posluju u regiji mogli bi se suočiti s negativnim reakcijama. Tako je, primjerice, već zabilježeno nekoliko postova na Facebooku u kojima se bijesno reagira na najave zatvaranja McDonald's-ovih restorana u Ukrajini, dok redovno rade u Rusiji.

"Ruski okupatori, vojska i njihova djeca nastavit će uživati ​​u hamburgerima, a moje dijete sjedi u skloništu i plače", prenosi Reuters neke od reakcija građana.

Rat u Ukrajini iz minute u minutu pratite >>OVDJE

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene