Taj potez predvođen Sjedinjenim Državama dobio je podršku 93 zemlje, 24 zemlje su glasale protiv, a 58 ih je bilo suzdržano.
Pročitajte i ovo
užasi na bojištu
Žestoki udari na Ukrajinu, korišteni i razorni Kinžali: "Neprijatelj nastavlja s terorom"
vrata za doneck
Panika u Ukrajini: Ruske snage na kilometar do strateški važnoga grada
Za suspenziju Rusije iz Vijeća UN-a za ljudska prava, koje broji 47 članica, bila je potrebna dvotrećinska većina, a oni koji se nisu htjeli izjasniti ne računaju se pod dvotrećinskom većinom.
Protiv su bili: Alžir, Bjelorusija, Bolivija, Burundi, Srednjoafrička Republika, Kina, Kongo, Kuba, Sjeverna Koreja, Eritreja, Etiopija, Gabon, Iran, Kazahstan, Kirgistan, Laos, Mali, Nikaragva, Rusija, Sirija, Tadžikistan, Uzbekistan, Vijetnam i Zimbabve.
Hrvatska te Bosna i Hercegovina su glasale "za", kao i Srbija.
Suspenzije su rijetke. Libija je suspendirana 2011. godine jer su snage odane tadašnjem vođi Muammaru Gadafiju vršile nasilje nad prosvjednicima.
Rezolucija usvojena u Općoj skupštini UN-a sa 193 članice izražava "ozbiljnu zabrinutost zbog aktualne krize ljudskih prava i humanitarne krize u Ukrajini", posebice zbog izvješća da je Rusija kršila ljudska prava.
Rusija je upozorila zemlje da će glasanje za suspenziju i suzdržanost smatrati "neprijateljskom gestom" koja će imati posljedice na bilateralne odnose, navodi se u bilješci koju je Reuters dobio na uvid.
Prešla polovicu trogodišnjeg mandata
Rusija je prešla polovicu trogodišnjeg mandata u Vijeću sa sjedištem u Ženevi, koje ne može donositi pravno obvezujuće odluke, ali njegove odluke šalju važne političke poruke i mogu odobriti istrage.
Moskva je jedan od najglasnijih članova u Vijeću, a suspenzija joj onemogućuje da govori i glasa, kažu dužnosnici, iako bi njezini diplomati i dalje mogli sudjelovati u raspravama. "Vjerojatno bi i dalje pokušavali utjecati na Vijeće preko opunomoćenika", rekao je diplomat iz Ženeve.
Vijeće je u ožujku otvorilo istragu o optužbama za kršenje ljudskih prava, uključujući moguće ratne zločine u Ukrajini nakon ruskog napada.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače Opća skupština UN-a usvojila je dvije rezolucije sa 141 odnosno 140 glasova u kojima osuđuje Rusiju. Moskva tvrdi da provodi "specijalnu operaciju" za demilitarizaciju i "denacifikaciju" Ukrajine.
SAD je objavio da će zatražiti suspenziju Rusije nakon što je Ukrajina optužila ruske vojnike za ubijanje stotine civila u gradu Buči.
Rusija poriče napad na civile u Ukrajini. Ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzja rekao je u utorak da "nijedan civil nije pretrpio nikakvu vrstu nasilja" dok je Buča bila pod ruskom kontrolom.
O ratu u Ukrajini iz minute u minutu čitajte >>OVDJE.