Predsjednik donjeg doma ruskog parlamenta Dume Vjačeslav Volodin izjavio je da će parlamentarni čelnici razmotriti opoziv ratifikacije Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa.
Nastavak nuklearnih pokusa, bilo da ih nastavi Rusija, Sjedinjene Države ili oboje, bio bi duboko destabilizirajući u trenutku kada su napetosti između dviju zemalja veće nego u bilo kojem trenutku od Kubanske raketne krize 1962. godine.
Ruski predsjednik Vladimir Putin je u četvrtak rekao da ruskoj nuklearnoj doktrini nije potrebno ažuriranje, ali da još nije spreman reći treba li Rusija nastaviti nuklearne pokuse.
Pročitajte i ovo
skup podrške
VIDEO Vlasnik tvrtke u kojoj gori plastika u suzama se obratio radnicima: "To što Stožer radi nije normalno"
Čelnik Kremlja rekao je da bi Rusija trebala razmotriti opoziv ratifikacije Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBT) jer su ga Sjedinjene Države potpisale, ali nisu ratificirale.
"Situacija u svijetu se promijenila", rekao je predsjednik Dume Vjačeslav Volodin. "Washington i Bruxelles su pokrenuli rat protiv naše zemlje".
"Na sljedećem sastanku Vijeća Državne dume definitivno ćemo raspravljati o opozivu ratifikacije Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa", rekao je Volodin.
Putinove, a potom i Volodinove riječi naznačuju da će Rusija sigurno povući ratifikaciju ugovora koji zabranjuje nuklearne eksplozije svima i svugdje.
Rusija, koja je naslijedila nuklearno oružje Sovjetskog Saveza, ima najveću svjetsku zalihu nuklearnih bojnih glava.
Pročitajte i ovo
Astronomske cijene
Zašto su stanovi u Hrvatskoj toliko skupi i što treba napraviti da se cijene smanje? "To bi bila administrativno najnježnija revolucija"
U pet desetljeća između 1945. i Ugovora o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa iz 1996. izvršeno je više od 2000 nuklearnih pokusa, od kojih su 1032 izvršile Sjedinjene Države, a 715 Sovjetski Savez, prema podacima Ujedinjenih naroda.
Sovjetski Savez posljednji je put testirao 1990., a Sjedinjene Države posljednji put 1992.
Od potpisivanja CTBT-a izvršeno je 10 nuklearnih pokusa. Indija je provela dva 1998., Pakistan također dva 1998., a Sjeverna Koreja je provela testove 2006., 2009., 2013., 2016. (dva puta) i 2017., prema Ujedinjenim narodima.