Nekretnine bivše Jugoslavije u inozemstvu, vrijedne nekoliko stotina milijuna kuna, uskoro će na prodaju, a 'zaradu' dijele zemlje sljednice među kojima je i Hrvatska. Riječ je predstavništvima i veleposlanstvima u New Yorku, Bonnu, Bernu i Tokiju, potvrdili su nam u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.
Na sastanku u Skopju 4. i 5. travnja, zajednički Odbor država sljednica za sukcesiju diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ je donio odluku o pokretanju postupka zajedničke prodaje tzv. velikih kompleksa, odnosno nekretnina koje su veličinom i vrijednošću prevelike za bilo koju državu bivše Jugoslavije. Na prodaju tako idu:
- veleposlanstvo i rezidencija - Tokio - 1726 m2 korisne površine, vrijednost: 16 milijuna dolara
- stalno predstavništvo pri UN-u - New York - 1679 m2 korisne površine, vrijednost: 11, 8 milijuna dolara
- rezidencija stalnog predstavnika pri UN-u - New York 216 m2 korisne površine, vrijednost: 1,8 milijuna dolara
- veleposlanstvo i rezidencija - Bern - 1758 m2 korisne površine, vrijednost: 7,7 milijuna dolara
- veleposlanstvo - Bonn - 2392 m2 korisne površine - vrijednost: 5,4 milijuna dolara.
Pročitajte i ovo
Nestao na rijeci
Veleposlanstvo u potrazi za nestalim Hrvatom: "Poslali smo zahtjeve bolnicama..."
više uhićenih
Uzbuna u Švedskoj: Pucnjava kod veleposlanstva Izraela, policija krenula u akciju
Među tim velikim kompleksima zasigurno je najzanimljiviji stan na Park Avenueu na Manhattanu o kojem je prije nekoliko godina pisao i 'New York Post' procijenivši ga na 20 milijuna dolara iako je bio neodržavan i u lošem stanju. Stan je 1975. kupila jugoslavenska država za 'samo' 75.000 dolara tako da je ispala dobra investicija. Ima 216 kvadrata, ukupno 14 prostorija, od čega šest spavaćih soba i četiri kupaonice.
Posljednji stanar bio je Darko Silović zadnji ambasador koji je u UN-u predstavljao Jugoslaviju. Dao je ostavku 1992. no u početku nije želio napustiti stan kako u njega ne bi ušao netko iz Srbije. Stan je od tada bez stanara.
Hrvatskoj 23,5 posto od prodaje
U MVEP-u kažu kako će se prije prodaje napraviti neovisne procjene vrijednosti za svaku od navedenih nekretnina. Njihova je nominalna vrijednost, navedena u Ugovoru o pitanjima sukcesije, nešto manja od 43 milijuna američkih dolara, no drži se da bi ukupna tržišna vrijednost mogla biti veća od 70 milijuna dolara, navode u Ministarstvu. Nakon prodaje, novac će biti podijeljen među državama sljednicama, prema udjelima iz Ugovora, a Hrvatskoj, kako je navedeno, pripada 23,5 posto udjela u vrijednosti diplomatske i konzularne imovine bivše države.
To znači da bi Hrvatskoj, uzevši u obzir navedene procjene, moglo pripasti između 10 i 16 milijuna dolara, u slučaju prodaje svih pet nekretnina. Nije poznato kada će točno nekretnine na prodaju, no za očekivati je da bi postupak ipak mogao početi do kraja ove godine, navode u Ministarstvu vanjskih poslova.
Inače, nekretnine je, kao i većinu drugih, nakon raspada bivše Jugoslavije koristila tadašnja SRJ odnosno Srbija i Crna Gora, a danas – Republika Srbija, osim spomenute rezidencije u New Yorku na Park Avenue, koja je napuštena početkom devedesetih. Veleposlanstvo u Bonnu je napušteno krajem devedesetih, kada je SRJ preselila svoje Veleposlanstvo u Berlin. Ostale objekte još uvijek koristi Republika Srbija, a o onima napuštenima je, kao posljednji posjednik, dužna brinuti se, kažu u MVEP-u.
Preuzeto 12 nekretnina
Na popisu u Ugovoru o sukcesiji nalaze se 123 nekretnine, no na posljednjem sastanku u Skopju počeli su razgovori među državama sljednicama kako je možda vrijeme da se brojka korigira.
Hrvatska je do sada preuzela 12 nekretnina, a primopredaja još četiri nekretnine raspodijeljenih našoj zemlji trebala bi se održati tijekom jeseni. Još jedna nekretnina, veleposlanstvo bivše SFRJ u Alžiru, raspodijeljeno je u jednakim dijelovima Hrvatskoj i BiH, no one se tek bilateralno trebaju dogovoriti o preuzimanju.