Suočen s optužbama da su mirovnjaci iza svojih misija ostavljali nerođenu djecu i sve više zahtjeva za priznavanjem očinstva, Ujedinjeni narodi (UN) sada 'pomirljivo' nude DNA testiranja kako bi im dali potporu. Mnoga su djeca, naime, u teškoj financijskoj situaciji, a na ovaj se način 'plave kacige' želi prisiliti da preuzmu odgovornost za djecu koju su 'stvorili i ostavili'.
Samo prošle godine došlo je desetak zahtjeva za očinstvo, a četiri su navodno povezana sa seksualnim zlostavljanjem maloljetnica. Stoga neće biti čudno ako se neke zemlje neće složiti s prijedlogom testiranja jer bi ono moglo biti dokaz ne samo očinstva nego i zločina.
Nitko ne zna koliko je djece začeto zahvaljujući UN-ovim mirovnjacima, kroz desetljeća misija na najgorim mjestima na Zemlji. Oko 125 tisuća 'plavih kaciga' danas je raspoređeno na 16 lokacija, uglavnom u Africi i na Bliskom Istoku. Seksualno zlostavljanje i dalje je najveći problem.
Pročitajte i ovo
Analiza Ivane Petrović
Usvojena UN-ova rezolucija o Srebrenici: "To je politička poruka, a pozicija jedne države je zanimljiva"
Nakon niza prosvjeda
U Jeruzalemu zapaljena zgrada UN-ove agencije: "Životi osoblja UN-a došli su u ozbiljnu opasnost"
UN niječe da je pokušao prikriti aferu o silovanju djece
Problem je i što DNA testiranje nije obavezno, nego ovisi o zemlji čiji je prozvani pripadnik UN-a državljanin. Tako je obrađeno samo 20 posto zahtjeva za očinstvo. Osobito je teška suradnja kada su u pitanju slučajevi silovanja. UN ne može provoditi istragu u takvim slučajevima, ali niti prisiliti zemlju da napravi DNA testiranje. Osim toga, UN-u treba ljudstvo i ne želi ulaziti u otvoreni sukub sa zemljama članicama.
Od 2010. do 2014. pristiglo je 29 zahtjeva za očinstvo, a 14 su podnijele maloljetnice koje tvrde da su bile silovane. No, u UN-u ne žele otkriti iz kojih zemalja dolaze optuženi mirovnjaci. Pretpostavlja se da je zemlja u kojoj je bilo najviše zločina 'plavih kaciga' Haiti te da je riječ o urugvajskim članovima UN-a, piše AP.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook