Velika Britanija je pristala na najznačanije preslagivanje odnosa s EU na području obrane i trgovine od brexita, nakon što je američki predsjednik Donald Trump nagalavačke okrenuo svjetski poredak i potaknuo dvije strane da se približe jedna drugoj i odmaknu od ogorčenog i zajedljivog razlaza.
Hladnokrvna likvidacija
Uhićen bivši muž ubijene Andree: Procurilo kako je došlo do obrata
Rat na Bliskom istoku
Prekršeno primirje, Izrael naredio napad: "Udarite na središte Teherana!" Iran sve negira
Tri mjeseca u Remetincu
Stravično svjedočanstvo bivše zatvorenice: "Brutalna premlaćivanja, štakori veličine mačaka i nesnosan smrad bili su mi svakodnevica"
Gotovo devet godina nakon što je Britanija izglasala izlazak iz europskog bloka, ta druga zemlja u Europi po potrošnji za obranu će sada moći sudjelovati u zajedničkim projektima vojne nabave. Dogovoren je i olakšani pristup britanskih posjetitelja i prehrambenih proizvoda u EU, a potpisan je i novi sporazum o ribarstvu.
Summit EU i Velike Britanije - 5
Foto:
Afp
U samom središtu preslagivanja odnosa je pakt o obrani i sigurnosti koji će omogućiti britanskim kompanijama poput BAE-a, Rolls-Roycea i Babcocka da sudjeluju u programu naoružavanja Europe vrijednom 150 milijardi eura.
Premijer Keir Starmer je, u pratnji predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen i predsjednika Europskog vijeća Antonija Coste, rekao da počinje "novo razdoblje u našim odnosima".
Britanija je EU napustila 2020., ali Starmer pokušava ojačati veze s najvećim trgovinskim partnerom zemlje otkako je njegova Laburistička stranka lijevog centra pobijedila na prošlogodišnjim izborima.
Summit EU i Velike Britanije - 4
Foto:
Afp
Britanski premijer je uvjeren da će sporazum poboljšati položaj britanskih proizvođača koji se trenutno suočavaju s provjerama proizvoda ili ne mogu izvoziti u Uniju te da će olakšati život obiteljima koje se suočavaju s većim računima i redovima prilikom putovanja.
Starmer, koji je zagovarao ostanak u EU, uvjeren je da će dobrobiti iz sporazuma poput bržeg propuštanja britanskih turista u europskim zračnim lukama utišati povike o "izdaji" koji dolaze iz stranke Nigela Faragea.
Von der Leyen je rekla da sporazum dviju strana šalje poruku svijetu. "U vremenu globalne nestabilnosti i kada se naš kontinent suočava s najvećom prijetnjom unazad nekoliko generacija, mi se u Europi držimo zajedno".
Summit EU i Velike Britanije - 3
Foto:
Afp
Britanija ističe da će preslagivanje odnosa s Unijom smanjiti birokraciju za hranu i poljoprivredne proizvode, učiniti hranu jeftinijom, poboljšati energetsku sigurnost i dodati gotovo devet milijardi funti (12,1 milijardu američkih dolara) britanskom gospodarstvu do 2040.
Što se tiče ribarstva, britanska plovila i plovila članica EU-a imat će pristup vodama dviju strana dvanaest godina, a zauzvrat će Britanija biti nagrađena trajnim smanjenjem birokracije i graničnih kontrola, što je sprečavalo male proozvođače hrane da izvoze u Europu.
Dogovor o mobilnosti mladih tek se očekuje i Britanija razmatra sudjelovanje u programu studentske razmjene Erasmus+.
To je treći sporazum koji je Britanija sklopila ovaj mjesec, nakon sporazuma sa SAD-om i Indijom. Iako se ne očekuje da će sporazum odmah potaknuti rast ekonomije, stručnjaci kažu da će osnažiti poslovno povjerenje koje bi potom moglo privući više nego potrebne investicije.
Summit EU i Velike Britanije - 1
Foto:
Afp
Ankete pokazuju da većina Britanaca sada žali što je njihova zemlja napustila EU, ali se ne bi htjeli ponovo pridružiti. Nigel Farage, koji je desetljećima radio na brexitu, vodi u anketama javnog mnijenja, što Starmeru daje ograničen prostor za manevriranje.
Usprkos sporazumu s EU, britansko gospodarstvo će ostati dosta različito u odnosu na razdoblje prije izlaska iz Unije. S brexitom je londonski financijski centar izgubio tisuće poslova i smanjen je prihod od poreza.