Bušotinu iz koje istječe nafta i prijeti Sjedinjenim Državama ekološkom katastrofom, pomoću postupka 'static kill' kod kojega se u bušotinu ubrizgava mulj. Pošto su proveli 'probno ubrizgavanje', inženjeri naftne tvrtke pokrenuli su operaciju u Meksičkom zaljevu kasno navečer u utorak. 'Svrha operacije je olakšati ponovno začepljavanje i izolaciju bušotine', iz koje curi nafta, ističe BP u priopćenju. Postupak 'static kill' sastoji se u ubrizgavanju tekućine i krutih tvari u oštećenu bušotinu koja se zatim zalijeva cementom.
Pročitajte i ovo
strašan ekocid
FOTOGALERIJA Pogledajte kako izgleda nezapamćena ekokatastrofa na Hvaru
'Visoki sigurnosni standardi'
BP počinje bušiti naftu ispred libijske obale
Čiji je poglavar?
Jeste li znali da papa nije Katolik?
Dan maturanata
Pripremite se na opsadu grada: Ovom trasom će se kretati kolona, sve će pratiti hitne službe
nesigurno područje
Mještani na nogama zbog izgradnje brze ceste: "Iznad naših glava išao bi vijadukt"
Operacija bi se mogla završiti u srijedu. No ovakav se postupak dosad nije primjenjivao, a slična inicijativa je propala koncem svibnja. Posljednja mogućnost je "bottom kill" koja bi se mogla iskušati sredinom kolovoza. Sastoji se u tome da se osposobe dvije pomoćne bušotine u koje će nafta pritjecati ispod morskog dna.
>> Iz bušotine isteklo 780 milijuna litara nafte
'Bottom kill' će omogućiti da se potvrdi uspjeh 'static killa' ili pak da se ponovno pokuša cementirati bušotinu preko jedne pomoćne bušotine. Iz bušotine Deepwater Horizon ispred obale Louisiane dosad je iscurilo oko 4,9 milijuna barela nafte, ili 780 milijuna litara, od čega je prikupljeno 800.000 barela (127 milijuna litara). Po američkom zakonu BP bi mogao biti kažnjen sa 1.100 do 4.300 dolara po barelu nafte koja je iscurila a nije prikupljena, ako se utvrdi da je tvrtka kriva za nemar, ukupni iznos kazne mogao bi se popeti na 17,6 milijarda dolara. (Hina)